Velká většina lidí během svého života zažila situaci, kdy jim někdo v nečekané chvíli odcizil z kapsy oděvu peněženku nebo vzal odloženou tašku, kabelku, kufřík či batoh. Ano, k těmto událostem dochází dnes a denně. I když budete sebe opatrnější a pozorní, nenechavé ruce zlodějíčků a kapsářů dokáží nad vámi vyzrát. Co tedy udělat při zjištění takové situace?
První kroky: Kontaktujte policii
Tím nejdůležitějším krokem, který by měl každý udělat, je informovat Policii České republiky. Ideální způsob je oslovit kolemjdoucí hlídku, ale upřímně, nikdo z nás hlídky policistů často nepotkává. Snad ve větších městech s hustým zalidněním, ale na venkově nebo v přírodě je to spíše rarita.
Tedy nezbývá, než-li využít bezplatné linky 158 a telefonicky celou věc oznámit. Operační důstojníci, kteří váš hovor přijmou dále vyrozumí příslušná oddělení a sdělí vám podrobně další postup.
Zablokujte karty
Druhým velmi důležitým úkonem, jenž bývá velmi často opomenut, je provést blokaci platebních prostředků. V této době mívá každý z nás u sebe alespoň jednu platební kartu a vzhledem k tomu, že je zcela přirozené provádět bezhotovostní platby bez potvrzení PIN kódu do výše 500,- Kč, mohl by zlodějíček udělat menší nákup za vaše finanční prostředky. Je tedy nutné telefonicky vyrozumět příslušný bankovní ústav, aby vám karty zablokoval a dále se pak domluvit na postupu při obnovení přístupu k účtu či zaslání nové platební karty.
Občanský průkaz: Jak získat nové doklady?
Nyní je nezbytné dostavit se na nejbližší oddělení policie ČR. Kde se konkrétně nachází, vám vždy poradí právě na lince 158. Policisté s vámi sepíší protokol, nebo-li podání vysvětlení k celé události, kde je nutné sdělit co se vám přesně stalo, tedy kde a kdy, co vám bylo odcizeno, zda-li jste si někoho všimli nebo jaká vám vznikla škoda.
Následně dojde k tzv. blokaci dokladů. Tou nejdůležitější je blokace občanského průkazu. Policisté ji provedou ihned, bezodkladně. Doklad se tak stává neplatným. O této blokaci obdržíte potvrzení, které slouží jako dočasný doklad k prokázání totožnosti. Ostatní doklady (řidičský průkaz, cestovní pas, povolení k pobytu, atd.) pak policisté uvedou do protokolu a příslušný městský úřad provede jejich blokaci a zároveň na vaši žádost vystaví nové.
Vrácení odcizených věcí
Policie ČR vámi oznámenou událost začne prošetřovat. Vždy se snaží najít pachatele, kterému za jeho počin hrozí až dva roky odnětí svobody. O celkovém šetření vás bude policie písemně informovat. Pokud se podaří najít odcizené věci, budou vám samozřejmě vráceny.
Pozor však na skutečnost, že došlo-li k blokaci platebních karet nebo dokladů, nejsou již platné a každý majitel, přesto že dostane odcizené věci zpět, musí si zažádat o doklady nové. Ty neplatné si pak převezme vydávající úřad nebo banka a provede jejich skartaci.
Pokud se vám nebo někomu z vašich známých taková věc stane, určitě nezoufejte. Je to sice nepříjemné a vznikne mnoho starostí, ale jak je patrné z daného popisu, spousta věcí se dá vyřešit a vás to na delší dobu skoro neomezí. Přesto buďte opatrní a vždy si dávejte zvýšený pozor na své věci. A to především tam, kde se shromažďuje více lidí, vznikají tlačenice a pohyb osob je složitější, než na volném prostranství.
Úvodní foto: Freepik
Zdroj: Policie ČR