Zkušenosti s FlixBus aneb z Prahy do Amsterdamu autobusem

Ne vždy musí být letadlo ideální volbou a ne každému vyhovuje. A tak jsme se rozhodli, když je letošní podzim jako dělaný na cestování, že si vyzkoušíme, jaké je to vyrazit na delší vzdálenosti autobusem. Ano, slyšíte správně. A jelikož začátkem letošního roku přibyly na český trh zelené autobusy značky FlixBus, rozhodli jsme se, že jim dáme šanci. Jak je na tom se službami německý dopravce a jak vypadá taková cesta z Česka do Nizozemí? Připoutejte se, vyrážíme!

Německá autobusová společnost vstoupila na český trh poměrně nedávno, konkrétně na začátku letošního roku, kdy zde otevřela např. linku z Prahy do Znojma. Od té doby žluté konkurenci RegioJet šlape svými linkami na paty a svou působnost rozšířila do většiny krajských měst.

V redakci se nám naskytla příležitost vyrazit do Amsterdamu a při hledání spojů jsme narazili právě na možnost zelených autobusů. FlixBus k odjezdům a příjezdům svých autobusů využívá v Praze hned dvojici míst. Tím hlavním, kam míří většina spojů, je pražský Florenc a dalším poté zastávka na Hlavním nádraží. Na nás vyšla první varianta.

Lístky na zelené autobusy koupíte online i u okénka

Na Florenci má FlixBus vedle spousty autobusů i vlastní okénko/pokladnu, kde si můžete lístky koupit a kde zároveň dostanete nejrůznější informace o spojích. My k okénku díky zakoupené online jízdence nemuseli a mohli jsme tak projít halou rovnou ven k nástupišti číslo 3.

flixbus-amsterdam-6

Cena za jízdenku z Prahy do Amsterdamu se pohybuje mezi 979 Kč – 1828 Kč. Hodně tedy záleží na vaší flexibilitě a zvoleném termínu, zda za cestu tam a zpět dáte 2, nebo téměř 4 000 Kč. A co za tuto cenu kromě samotné cesty získáte? Pojďte se s redakcí ViralSvěta projet napříč Evropou!

Vyrážíme! Lístky tisknout nemusíme, sednout si lze kamkoliv

Je čtvrtek odpoledne a my dle instrukcí přicházíme k autobusu na pražském Florenci přibližně 15 minut před plánovaným odjezdem. Lístky máme v elektronické podobě (stačí QR kód ukázaný na displeji telefonu) a jelikož nemáme většího zavazadla, můžeme nastoupit do dvoupatrového autobusu v zelených barvách.

Na rozdíl od žluté konkurence zde nečekejte, že dostanete konkrétní místenku. U FlixBusu vše funguje stylem „kdo dřív přijde, ten dřív… sedí“. Zkrátka a dobře je jen na vás, kam se v autobuse posadíte. To může být výhoda i nevýhoda, ale shodli jsme se, že preferujeme pocit jistoty, který člověku rezervace konkrétního místa dává.

flixbus-amsterdam-4
Zásuvka u každé dvojice sedadel potěší

Přestože jsme do autobusu nastoupili pouze nějakých 10 minut před odjezdem, byla zde ještě spousta míst, kam si posedat. Vycházíme po schodech do horního patra a usazujeme se k oknu na prázdnou dvousedačku. Na první pohled vše působí čistě a pohodlně. Je také vidět, že autobus je novější výroby.

Pohodlné sedačky, klimatizace, WC i WiFi. Občerstvení koupíte u řidiče

Český zákazník bude pravděpodobně vybavení autobusů nejčastěji srovnávat s autobusy RegioJet (Student Agency). Největší rozdíl zde bude v absenci obrazovek, což FlixBus řeší poměrně elegantně po svém, ale o tom až za chvíli.

Co většinu z cestujících bude určitě zajímat, je pohodlnost sedadel. Zde jsme nenalezli žádný problém a polstrování a tvar sedadel byl naprosto ideální, srovnatelný s autobusy RegioJetu. Sedačky je možné pohodlně sklopit, což oceníte především při delších cestách. Abyste se nemuseli mačkat se svým spolusedícím, je zde navíc možnost vysunutí první sedačky o malý kus do uličky.

flixbus-amsterdam-3
Sezení v horním patře nabízí skvělý výhled

Před každou sedačkou se nachází vyklápěcí stoleček a samozřejmostí je možnost zapnutí lampičky a regulace klimatizace. Pro případ potřeby nechybí na palubě toaleta.

Kapitolou sama o sobě je občerstvení. To zde sice k dispozici je, ale nikdo za vámi nepřijde. Nikdo vás však neodrazuje od toho, abyste si na palubu přinesli vlastní, nebo zašli dolů k řidiči, kde vám stevard drobné občerstvení rád prodá.

Obrazovky chybí, ale o internet a filmy nepřijdete – stačí mít vlastní telefon, tablet či notebook

Absence dotykových displejů zabudovaných v jednotlivých sedadlech svým způsobem zamrzí, na druhou stranu musíme pochválit eleganci řešení, které FlixBus zavedl. O filmy, zpravodajství a internet totiž nepřijedete. Potřebovat však budete nějaké to zařízení s WiFi.

Palubní WiFi síť s názvem passengera-flixbus vás po připojení (bez hesla) uvítá úvodní stránkou v prohlížeči. Z té po nezbytném odkliknutí formuláře, potvrzujícím souhlas s podmínkami, vstoupíte do webového rozhraní palubního systému.

flix-system1

Ten po celou dobu cesty, v našem případě Česko > Německo > Nizozemí, ukazuje přesnou polohu autobusu na mapě, zajímavosti v okolí, počasí apod. Vedle toho potěší přehled aktuálních zpráv z předních českých online médií, kde naleznete úryvky článků s odkazem na celou verzi. Obsah v systému se samozřejmě přizpůsobuje podle volby jazyka.

Výběr filmů je velká bída, na kulturní zážitek zapomeňte

Co už vás pravděpodobně nepotěší, je výběr filmů. Béčkové a céčkové tituly s bídným hodnocením potěší maximálně malé děti. V tomto ohledu má český RegioJet, který vedle novinek zařazuje i starší klasiky a populární seriály, více co nabídnout. Skvělé naopak je, že si můžete film pustit na jakémkoliv zařízení přímo v prohlížeči.

flix-system9

flix-system10

Rychlý internet kdekoliv po celé Evropě, datový limit potěší

Když je řeč o WiFi síti, asi vás napadne otázka, jak je na tom internet?! Po zkušenostech se službami RegioJet, kde je internet na palubě prakticky k ničemu, vypadává a v zahraničí se s ním musíte rozloučit úplně, jsme byli skeptiční i u FlixBusu. Ukázalo se, že úplně zbytečně.

4G internet totiž máte k dispozici po celou dobu cesty, i když s drobným omezením přenesených dat na jedno zařízení v hodnotě 1 GB. Gigabytový datový limit na zařízení je, když se nad tím zamyslíte, skvělá hodnota. V době, kdy máme u českých operátorů podobný balíček rozprostřený na celý měsíc, lze tuto hodnotu vlastně jen pochválit. Pokud navíc máte např. notebook a zároveň tablet, bude se vám limit počítat pro každé zařízení zvlášť.

flix-system2

Dobré je, že přehrávání filmů v prohlížeči se nezapočítává do zmíněného gigabytového limitu. To platí i o ostatních aktivitách skrze „palubní systém“. Kolik dat vám zbývá pak snadno zjistíte ve webovém rozhraní systému, viz obrázek níže. Pro čtení zpráv, práci i Facebookování je tak dat dostatek i na celou dvanáctihodinovou cestu z Prahy do Amsterdamu.

flix-system7

Z Prahy do Amsterdamu bez přestupu za půl dne

Cesta utíká jako voda a i díky faktu, že jedeme přes noc, se ani nestihneme rozkoukat a stevard pomalu hlásí cílovou stanici Amsterdam Sloterdijk. Po dvojici krátkých zastávek v Drážďanech a Hannoveru, kdy z autobusu vystoupili a nastoupili další cestující (autobus byl v průběhu plný tak na 90 %), se jedná o závěr naší cesty.

flixbus-amsterdam-2
Nástupiště FlixBusu před nádražím Sloterdijk v Amsterdamu

Cestování autobusem určitě zvažte, potěší hlavně cenou

Když byste hledali větší výhody autobusu oproti letadlům, mnoho momentů, kdy je autobus lepší, byste nenašli. Je však přinejmenším srovnatelný v mnoha ohledech: sedadla jsou podobných rozměrů – srovnatelně pohodlná, snad jen letadlo je nekompromisně rychlejší. Je zde však i druhá stránka, a tou je cena. I přes všechny nabídky nízkonákladových aerolinek se nám začátkem října nepodařilo najít letenky, které by se ceně jízdenky za autobus alespoň přiblížily.

Zastávek má FlixBus po Evropě opravdu spoustu
Zastávek má FlixBus po Evropě opravdu spoustu, interaktivní mapu si zobrazíte kliknutím na obrázek

Pokud vám tedy nevadí delší sezení a zvládnete usnout i za jízdy, určitě cestování po Evropě autobusem zvažte. Je to levná a poměrně pohodlná možnost, jak objevit krásy světa. A zvolit k tomu můžete např. FlixBus, který je nyní díky své agresivní cenové politice zajímavou volbou.

Přečtěte si také