Vysoká škola života? Projíždíte sociální sítě a najednou narazíte na zajímavý příspěvek. Jelikož vás zajímá více informací, podíváte se do komentářů, kde určitě naleznete plno zajímavých a smysluplných názorů. Po chvíli pročítání jeden z komentářů upoutá vaši pozornost. Krátké věty, špatná gramatika a CAPS LOCK. „To bude nějaký blb,“ řeknete si v duchu. Zvědavost ale zvítězí. Rozkliknete jeho profil, mrknete na jeho fotky a poté sjedete sekci informace. A k vašemu překvapení v kolonce vzdělání uvidíte Vysokou školu života.
Jak někdo takový mohl vystudovat vysokou školu?
Prestiž Vysoké školy života roste každým dnem. Pokud pravidelně využíváte sociální sítě, pravděpodobně na některého z absolventů narazíte velice často. Nachází se v diskuzích pod vtipnými obrázky, najdeme je v hádkách o politice, životním prostředí, Evropské unii i veřejně známých osobnostech jako je Jaromír Soukup nebo Tomio Okamura. Nebojí se dát svůj názor najevo a bojují za něj jako lvi. Kde ale vzali tak kvalitní vzdělání? A co to vůbec ta Vysoká škola života je? Ponořili jsme se za vás do hlubin internetu, prozkoumali každý jeho kout a odhalili pro vás oponu tohoto legendami opředeného vzdělávacího střediska.
A toto hledání bylo vskutku ohromující. Na území České republiky totiž není žádná kamenná škola, která by vzdělávání tohoto typu zajišťovala. To by člověka mohlo přivést na myšlenku, že absolventi Vysoké školy života patří mezi vybranou smetánku, která dostala privilegium studovat v zahraničí. A světe div se, podobná „univerzita“ opravdu existuje.
Vysoká škola života, to jsou životní zkušenosti na prvním místě
„Věříme, že není většího bohatství než zkušeností nabytých v průběhu života skrze dobré a špatné zkušenosti, výzvy (…) atd.“ To stojí v popisu Vysoké školy života. Že bychom konečně narazili na zdroj, odkud proudí všichni její absolventi? Je toto zdroj veškeré jejich moudrosti? K rozklíčování nám pomůže rozbor vybraných děl absolventů, které můžeme najít na Facebooku a na Twitteru.
Pokud pomineme fakt, že se jedná o literární a stylistické skvosty, které by mohly směle konkurovat Seifertovi, Čapkovi a dalším velikánům české literatury, najdeme dva styčné body – CAPS LOCK a absenci otazníků. A my se ptáme: Proč se absolventi Vysoké školy života neptají? Jedná se o něco zapovězeného? O něco, co se jim na univerzitě snaží vštípit a následně to uplatňují i v realitě? Je možné, že odpovědi na všechny otázky najdou právě na této škole a už nemají potřebu se ptát.
Vrána k vráně sedá
No dobře. Nebudeme vás dál vodit kolem horké kaše. Žádná Vysoká škola života neexistuje. Žádný akademický obor, kamenná škola ba ani seminář. Problém je totiž v tom, že Vysoká škola života žádná škola není. Je to pouze myšlenka, kterou chtěli lidé původně dát najevo, že jsou životem protřelí a zkušení. V posledních letech se to ovšem poněkud vymklo z rukou.
S rozvojem sociálních sítí se pojem „Vysoká škola života“ začal objevovat čím dál častěji v sekci vzdělání, čímž měl ilustrovat právě životní zkušenost. Do jejích náručí se ovšem postupně začala svěřovat skupina lidí, která vyznává překrucování pravdy, neochotu diskutovat o opaku a plno gramatických chyb. V dnešní době tak pojem Vysoká škola života vyvolává úsměv na tváři. Evokuje totiž představu člověka s nižším vzděláním, špatnou jazykovou výbavou a sklony ke konspiračním teoriím. Tedy hloupost. Pokud vás tedy podobné označení lákalo, raději od něj upusťte…