Česká společnost Hutira darovala Ukrajině unikátní zařízení k úpravě vody. Česká technologie umožňuje filtrovat říční vodu a přeměnit ji na pitnou. Díky výkonu 1,5 metru kubického za hodinu zásobuje úpravna v Kyjevě až 7 000 lidí denně. Brněnská firma je zatím jediným subjektem, který se rozhodl pro dodávku podobné technologie na válkou zasaženou Ukrajinu.
České pomoci si všimli i mezinárodní lidskoprávní organizace, které ve válečné oblasti působí. Zájem o šest úpraven vody projevil Červený kříž, UNICEF poptává dokonce 50 kusů.
Mobilní úpravna vody se vyrábí v ČR
Úpravna vody Mobile Trailer Water 1500 společnosti Hutira je mobilní a díky tomu, že je vystrojena na přívěsném vozíku za auto, ji lze snadno přemístit a okamžitě zprovoznit. Obvykle se používá při živelných pohromách, ale využití najde i na hudebních festivalech. Úpravna přečerpává říční vodu a filtruje z ní nečistoty, jako jsou bakterie, viry, železo, mangan, dusičnany, pesticidy, těžké kovy nebo koloidní látky. Mobile Trailer váží přibližně 2 000 kg a jeho příkon jsou 3 kW.
Zájem o českou technologii je z celého světa
V současnosti probíhají dodávky úpraven vody také do Maďarska a na konci dubna Exportní aliance Prvky pro Smart City, jejímž členem je právě i společnost Hutira, prezentovala tento projekt nákupčím z agentur při Organizaci spojených národů. Jednání se uskutečnila v rámci akce Sourcing Day, kterou ve Vídni pořádala agentura CzechTrade ve spolupráci s českým velvyslanectvím ve Vídni. Mezinárodního projektu se účastnily také firmy ze Slovenska a Maďarska.
„Jsme velmi rádi za tuto praktickou realizaci ještě před dubnovou konferencí ve Vídni, kde jsme představili agenturám spadajícím pod OSN kompletní nabídku naší aliance pro mimořádné situace,” uvádí Antonín Koplík, předseda Exportní aliance výrobců prvků pro Smart City. Ta vznikla pod patronací agentury CzechTrade a sdružuje firmy za účelem efektivní prezentace v zahraničí. Jejich produkty a služby se vzájemně doplňují a díky tomu jsou při vstupu na zahraniční trhy silnější.
Čeští dodavatelé se setkali se zástupci OSN
Sourcing Days jsou pro české exportéry unikátní příležitostí setkat se se zahraničními nákupčími významných zahraničních subjektů. Na akci ve Vídni se představily čtyři desítky českých firem 22 zástupcům z 15 agentur při Organizaci spojených národů, jako jsou například Světová zdravotnická organizace, Světová banka nebo UNICEF. „Česká republika je až na 120. místě v objemu dodávek do OSN ze všech členských zemí. Země, které jsou v tomto žebříčku výrazně výše jako například Spojené království, Nizozemsko nebo Německo, pořádají tyto konference pravidelně alespoň jednou za dva roky. Chceme tedy touto pilotní akcí založit novou tradici a sourcing našim firmám také každé dva roky nabízet. Umožnit jim více se zapojit do nákupních procesů OSN. V roce 2020 agentury OSN nakoupily zboží a služby za více než 20 miliard dolarů. To je obrovský obchodní potenciál, a navíc spolehlivé partnerství, které firmy ocení zejména v nejistých dobách,“ vysvětluje Radomil Doležal, generální ředitel agentury CzechTrade.
Úvodní fotografie: Unsplash