V letních dnech získáme tento vitamín snadno, trávíme dny na Slunci a sluníčko přes den je pravidelným úkazem, ovšem v zimních (i podzimních) dnech se Slunce ukazuje na obloze méně a méně, brzy zapadá a díky mrazu a chladnému počasí raději zůstáváme u krbu, v teple domova. V dnešním článku se proto podíváme, z jakých přírodních zdrojů lze tento vitamín čerpat.
Vitamín D je známý pod přezdívkou vitamín Slunce a opravdu je toto označení pravdivé – vitamín D totiž získáváme mj. díky slunečnímu záření. Pomocí fotochemické reakce se z prekurzoru vitamínu D tvoří v organismu vitamín D3, který se v ledvinách a játrech mění na kalcitriol – vitamín D.
Vitamín D z přírodních zdrojů. V jakém jídle je?
Pravidelným zařazením určitých surovin a potravin bohatých na zmíněný vitamín D získáme dostatečné množství tohoto vitamínu a nebude třeba jej suplementovat pomocí doplňků výživy. Ovšem je důležité zařazovat tyto suroviny pravidelně, proto raději doporučuji podpořit příjem také přírodním doplňkem výživy, kterým ničemu neublížíte, ba naopak.
V čem se nachází vitamín D? Z přírodních zdrojů se vitamín D nachází v tučných rybách – losos, makrela, sardinky, tuňák, tresčí játra, ale také v mléčných produktech, vejcích (v žloutcích), v játrech (zejména hovězích) a slanině.
Vitamín D je důležité pro zdraví i psychickou pohodu
Vitamín D ovlivňuje látkovou výměnu vápníku, podporuje tedy naše kosti, svaly, vazy a klouby. Podporuje rovněž správnou funkci imunitního systému, nervového systému i srdeční činnost.
„Vitamín D lze také doplnit díky pravidelným návštěvám solária, ale pozor, musí se jednat o kvalitní solárium, které je pravidelně udržované. I zde platí, že nic se nemá přehánět,“ dodává pro ViralSvět.cz fitness trenérka a výživová poradkyně Michaela Malínková.
Úvodní fotografie: Freepik