Jsou robotické vysavače spíše pomocníkem, nebo ideální náhradou za klasické vysavače? V uplynulých letech, především na přelomu roku 2013, se hojně diskutovalo a věřilo, že budoucnost uklízení bude patřit právě robotickým zařízením, které se budou přizpůsobovat především nám a šetřit tak ve výsledku nejen náš čas a peníze, ale které budou i pro leckteré jedince určitou spásou od otravného úklidu, kterému se zkrátka jednou za čas nikdo z nás nevyhne. A poskytnou nám tak čas pro duchaplnější činnosti v životě.
Tzv. boom robotických vysavačů však s ohledem času ochabl. Jako vždy, trh vytvořil umělou bublinu ohledně revolučnosti daných zařízení, které si nakonec pravda našly v určitém slova smyslu svou přímou cestu do domácností, jejich výsledná efektivita však ale trochu narazila na realitu.
Představa, že po našem odchodu z domu vyjede malé zařízení, které rekognoskuje terén, automaticky posbírá binec, prach, projede všechna zákoutí a sám se poté schová do docku, kde se dobije pro další cyklus souboje s nepořádkem, to byla a je stále líbivá. Praktické zkušenosti a testy však ukazují, že v domácnosti existuje řada překážek, které kladou robotickým vysavačům klacky pod nohy a bohužel z nich leckdy tak udělají poměrně drahé výplně v komoře.
Vesměs se dá konstatovat, že s drobky si poradí robotické vysavače dobře, jemný prach už jim však dělá problémy. A to zejména v rozích místností a kolem překážek, které jim stojí v cestě. Lepší výkon obecně předvádí vysavače na hladkých podlahách než na kobercích.
I když vysavače disponují řadou senzorů, které je chrání před pády a nárazy, dá se říci, že efekt samotného úklidu klesá s množstvím překážek na podlahách. Ideální stav je tak pro robotický vysavač byt, kde nestojí na podlaze žádná váza či květináč, nejsou tam žádné kabely, stolky, židličky či misky pro domácí mazlíčky.
Ano, řekněme si, že dražší modely si poradí s komplikacemi v domácnosti obecně lépe. Netlačí před sebou překážku, nezamotají se do kabeláže a netrousí již jednou posbírané smetí či jej nevalí před sebou, jako tomu bývá u levnějších modelů, které lze už dnes zakoupit v řádu cca 15 stovek.
Ovšem za velkou slabinou napříč těmito zařízeními jsou a vždy zřejmě budu dispoziční nádoby na prach. Kompaktní rozměry robotických vysavačů jsou vykoupeny malou, někdy až miniaturní nádobou na prach, takže se musí často vyprazdňovat.
Pokud bychom se tedy měli vrátit k otázce v úvodním odstavci, musíme i dnes po několika letech od boomu robotických vysavačů konstatovat, že nejsou pro každého člověka a rozhodně nejsou zatím adekvátní náhradou za klasické manuální vysávání. Jsou ale určitě zajímavým doplňkem v prašnějším prostředí, kde se nevyskytuje na úklidové ploše příliš překážek. S ohledem na cenu je tak nutné před každým nákupem toto zvážit a rozhodně si raději připlatit za dražší osvědčenější model, případně odchytit zajímavé cenové akce.