Jak je to se solí? Opravdu se jí máme obávat a raději jídla vůbec nesolit? Není to tak úplně pravda. Chuť je důležitá a důležité je množství.
Soli se lidí často v dietách vyhýbají, mají dojem, že po vysokém příjmu soli dochází k zvýšení krevnímu tlaku a dalším onemocněním, že po soleném jídle se přibírá a proto raději téměř veškerou sůl raději vyřadí.
„Také doktoři často své pacienty nabádají, aby sůl omezili, zeptejte se ovšem výživových poradců a sportovních trenérů jaký mají názor na sůl v zdravém jídelníčku a odpověď Vás možná překvapí, protože budou přistupovat k soleným pokrmům kladně. V dnešním článku se proto podíváme na sůl z pohledu výživy a zdraví blíže a věřím, že po přečtení dnešního článku si už dnešní pokrm osolíte bez výčitek,“ zmiňuje pro ViralSvět.cz fitness trenérka a výživová poradkyně Michaela Malínková.
Sůl a zdraví: Pokud jste zdravý jedinec či dokonce sportovec, můžete si dopřát více
Sůl obsahuje minerál sodík, který hraje důležitou roli v správném fungování organismu (stejně jako ostatní minerály). Sodík a draslík regulují v těle kyselino-zásadité prostředí, udržuje v těle vodu, podporuje nervový systém a také podporuje činnost svalů, nyní už z hlediska sportu vidíte, jak je sůl důležitá. Denní doporučená dávka sodíku jsou dva gramy denně. Pokud patříte mezi aktivní sportovce či máte fyzicky náročnou práci, doporučuji příjem zvýšit klidně na deset až patnáct gramů denně. Samozřejmě ale záleží na vašem zdravotním stavu.
Podíváme-li se na to, kolik sodíku obsahuje kuchyňská sůl, zjistíme, že jeden gram sodíku nalezneme v 2,5 gramech kuchyňské soli, zjistíme tedy, že solit své pokrmy je opravdu třeba a není nutné se solí šetřit a připravovat si jídla bez chuti.
Pozor ale na další příjem sodíku. Sodík nemusíme přijímat pouze formou kuchyňské soli, také některé potraviny mají zvýšené množství tohoto minerálu, například drůbeží šunka či tvrdé sýry.
Úvodní fotografie: Freepik