Výrazů, které používají fotbaloví fanoušci, je obrovské množství. Jde o výrazy často přímo spojené s hrou samotnou, stejně jako o výrazy spojované s výkony hráčů, rozhodčích nebo bezpečnostních složek.
Pro lajka je občas skutečně těžké pochopit, co chce rozrušený fanoušek hráči říct, když na něj pokřikuje: „Záda, ZÁDA!“ Nebo „Ulička, pošli to uličkou!“ My se pokusíme přiblížit význam alespoň několika z těchto „zašifrovaných“ výrazů a „tajných kódů“, které jsou mezi skalními příznivci fotbalu běžné.
Výrazy spojené s hrou
Záda: Často využívaný výraz i mezi samotnými hráči, kterým se snaží spoluhráči stručně sdělit, že se k němu zezadu blíží soupeř, o kterém dost pravděpodobně neví.
Ulička: Často také „česká ulička“ je výraz pro energickou, často útočnou přihrávku, kterou vyšle hráč spoluhráči přímo dopředu, ten si na ní ovšem musí naběhnout.
Panenkův dloubáček: Legendárně kopnutá penalta jedním z nejlepších fotbalových hráčů československé historie, kterou národnímu týmu Panenka zajistil úspěch na mistrovství Evropy v Bělehradě. Jedná se o unikátní techniku kopu, pro protihráče špatně čitelnou, kdy střílející hráč kopne balón způsobem, že zdánlivě jde o špatnou a pomalou střelu. Ve skutečnosti ovšem balón z velké výšky zapadne přímo pod břevno, za záda brankáře a je pro něj prakticky nechytatelný.
Desítka: Označení hráčského postu. Obvykle jde o hráče, tzv. tvůrce hry, který řídí útočné operace, rozdává přihrávky, diriguje hru a hraje na pozici středního záložníka. Typickou „desítkou“ byl za své kariéry Tomáš Rosický.
Hroťák: Název útočníka, který je v rozestavení na nejvyšším počtu. Hlavními úkoly pro hrotového útočníka je sklepávat balóny spoluhráčům a střílet góly. Typickým hráčem na tomto postu byl Jan Koller.
Lajna: Přímá přihrávka po kraji hřiště, případně pokyn pro hráče, že si má hlídat prostor u krajní části hřiště.
Půlka: Označení poločasu, tedy pauzy mezi dvěma částmi fotbalového utkání, případně může být též označením pro polovinu hrací plochy.
Příklad: Obránce přihrál po lajně krajnímu záložníkovi, ten předal balón desítce, ten uličkou na hroťáka. Hroťáka zfauloval soupeř v pokutovém území. Jasná penalta. Exekutor si vzal balón a poslal na branku Panenkův dloubáček. Gólman neměl šanci.
Výrazy spojené s označením rozhodčích, klubů, bezpečnostních složek
Černá svině: Zřejmě nejrozšířenější hanlivý výraz označující a kritizující rozhodčí, jejich výkon a chování. Fanoušci tímto pokřikem dávají najevo nesouhlas s rozhodnutím sudích.
Sešívaní, sešívky: Tradiční označení fanoušků, hráčů, funkcionářů podporujících a pracujících v klubu SK Slavia Praha. Výraz je odvozen od tradičních domácích dresů SK Slavia Praha, které vypadají, jako by někdo sešil dres bílý a červený (historicky byly dresy tradičně skutečně sešívané, dodnes existuje i jejich sešívaná varianta).
Rudí/ý: Výraz odvozený od barvy dresů AC Sparta Praha, kterým fanoušci označují fanoušky, hráče, funkcionáře, pracující a fandící klubu AC Sparta Praha.
Žolďáci: Označení hráčů a fanoušků Dukly Praha, odrážející skutečnost, že se jedná o armádní klub. V dobách komunismu bylo také toto označení spojováno s protestem proti socialistickému režimu.
Klokani: Fanoušci a hráči Bohemians Praha, výraz je odvozený od klubového maskota a loga, kterým je zelený klokan.
Chachaři: Označení fanoušků a hráčů ostravského Baníku.
Bobíci: Příznivci a hráči dnešní Zbrojovky Brno, výraz odvozený od bývalého názvu klubu Bobby Brno.
ACABové, švestky, fízlové, benga: Hanlivá označení pro policejní složky.
Příklad: O víkendu hráli naši s chacharama. Všude kolem stadionu byla spousta acabů. Hned od začátku zápasu bylo poznat, že ta černá svině nadržuje Baníku. Po zápase se chachaři pokusili napadnout sešívky, ale benga si všechno ohlídali.
Výrazy spojené s fanouškovskými aktivitami
Choreo: Fanouškovská choreografie, v České republice nejčastěji složená z pokreslených papírových ploch, balónků, nebo barevných papírů. Choreografie jsou zpravidla rozsáhlé, často přes celou tribunu a při jejich realizaci je důležitá spolupráce a koordinace velkého počtu fanoušků.
Pyro: Zábavní pyrotechnika, ve spojení s fotbalem jde nejčastěji o dýmovnice, světlice, dělbuchy a bengálské ohně.
Ruce: Tímto pokřikem se obvykle snaží vybudit fanoušci v kotli ostatní příznivce na hlavní a protilehlé tribuně ke společnému fandění.
Třetí poločas, grilovačka, partyzánka: Označení fotbalových bitek fotbalových chuligánů.
Příklad: Při zápase s chacharama, předvedli fanoušci rozsáhlé choreo na hlavní tribuně. Vše podkreslilo pyro, které potom fanoušci naházeli na hrací plochu. Po zápase měli chachaři grilovačku s rudejma, ale kvůli aktivitě švestek k ničemu nakonec nedošlo.