Robot v měkkém, nekovovém těle? Seznamte se s oktobotem

Zhruba po dvou letech byl dokončen přelomový výzkum, na kterém se podílelo mnoho oborově rozdílně zaměřených vědců z Harvardské univerzity. V čem byl přelomový? Vědcům se podařilo vytvořit prvního jednoduchého robota, ve kterém nenajdete jedinou kovovou součástku! Klíčové části, které by za normálních okolností byly vytvořeny z kovu, byly vytisknuty na 3D tiskárně.

Svět robotiky už nikdy nebude stejný, první robot bez kovových částí vypadá jako chobotnice

Inspiraci tvůrců, ať už jde o mechaniku nebo vzhled, můžeme najít u mořských bezobratlých živočichů, konkrétně chobotnic. Jejich tělo totiž funguje, aniž by obsahovalo pevné části – kosti, stejně je tomu u nového robota, přezdívaného oktobot.  Právě měkká podoba, která je pro svět robotiky obrovským úspěchem, by mohla pomoci překonat jistý, ať už vědomý či podvědomý odpor, který mnozí jedinci vůči klasickým robotům pociťují. Lidé by tak mohli celkově změnit svůj postoj k robotickým technologiím. Od chladného kusu kovu jsme se zkrátka přesunuli k něčemu, co se podobá živým tvorům.

octobot3

Až doposud mělo mnoho měkkých robotů alespoň nějaké tvrdé součástky, které většinou sloužily jako energetické zdroje. Tento problém vyřešili tvůrci uložením palivových nádrží, jež jsou umístěny v chapadlech. Tyto nádrže obsahují platinu, která v reakci s peroxidem vodíku uvolňuje kyslík a vodní páru.

Toto uvolnění plynu způsobuje nafukování chapadel, které lze pomocí několika ventilů a spínačů usměrnit v pohyb dopředu, tedy “chůzi”. Ačkoliv problém s řízením robota zatím nebyl vyřešen, vědci zkoumají metody, které by pomohly ovládat směr jeho pohybu.

octobot2

Robota budoucnosti od živého tvora rozeznáme těžko

Aktuální dvoucentimetrový model vydrží na jednu zásobu paliva fungovat až 8 minut. Příští větší modely budou navrženy tak, aby vydržely co nejdelší čas na jedno dodání paliva.

octobot4

V budoucnosti budou mít tito roboti široké spektrum využití od záchranářství po armádní účely. Nejspíš se také staneme svědky vzniku mnohem sofistikovanějších měkkých robotů.

 

Přečtěte si také