Osoba řídící auto při západu slunce.

Pozor na špinavá okna i prázdnou nádrž. Znáte nejbizarnější dopravní předpisy světa?

Chystáte se vyrazit autem do zahraničí? Pak byste měli vědět, že v různých zemích platí někdy až kuriózní dopravní předpisy, jejichž porušení vás může přijít draho. Od zákazu jezení za volantem až po povinnost mít plnou nádrž – projděte si s námi ty nejzajímavější.

Britové chrání chodce před šplouchanci

Znáte to – projíždíte kaluží a nechtěně ošplíchnete kolemjdoucího. Ve Velké Británii vás takový moment může stát pěkný balík peněz. Pokuta za ošplíchnutí chodce se zde pohybuje od 100 do dokonce 5 000 liber. A k tomu můžete přijít i o body.

Švýcarská válka proti hluku

Švýcaři jsou pověstní svou láskou k pořádku a klidu. To se odráží i v tamních předpisech. Mezi 22. hodinou večerní a 7. ranní zde nesmíte bouchat dveřmi auta ani prudce akcelerovat v obytných zónách. Na semaforu musíte vypnout motor – jinak riskujete postih.

Amerika vede v podivnostech

Skutečné perly mezi dopravními předpisy najdeme v USA. V Ohiu vás mohou pokutovat za prázdnou nádrž, v New Jersey zase provinilci za volantem přijdou na 10 let o možnost mít personalizovanou SPZ. A ve Fenwick Island v Delaware? Tam v autě nesmíte spát, převlékat se ani vařit.

Přísná pravidla pro palubní kamery

Zatímco u nás jsou palubní kamery běžné, jinde to tak samozřejmé není. Ve Švýcarsku můžete natáčet jen při mimořádných událostech, v Portugalsku jsou kamery zcela zakázané. Německo a Belgie zase přísně hlídají ochranu soukromí natáčených osob.

Od špinavých oken po jízdu po ledu

V Rumunsku vás mohou pokutovat za špinavá okna, která podle názoru policisty omezují výhled. Skutečnou kuriozitou jsou pak estonské zimní cesty po zamrzlých jezerech. Zde platí zákaz předjíždění a – překvapivě – i používání bezpečnostních pásů. Důvod? V případě proboření ledu tak máte větší šanci na rychlý únik z vozu.

Zajímavá jsou i opatření proti přetížené dopravě v asijských metropolích. V Manile smějí auta vjíždět do určitých částí města jen v předem určené dny podle poslední číslice SPZ. V indonéské Jakartě zase na vybrané silnice pustí jen vozidla obsazená minimálně třemi lidmi.

Francie přišla v roce 2015 se zákazem používání sluchátek za volantem, a to i pro hands-free telefonování. Na Kypru si zase při řízení nedáte ani kafe – je zde totiž zakázáno za volantem jíst i pít.

Zdroj: TZ CarVertical

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také