Odborníci radí: Jak efektivně topit a připravit topnou soustavu na zimu?

Začátek topné sezóny již odstartoval a stejně jako každý rok se neobešel bez zahlcení topenářů v rámci příprav a servisu topných souprav. Přitom je spousta úkonů, které si lidé mohou udělat svépomocí a výrazně tak ušetřit nejen na servisu, ale také prodloužit životnost vytápění ve svých domovech. Startup Woltair digitalizuje topenářské řemeslo a v současnosti vyrostl v největší firmu v oboru u nás. Letos nabízí rady, jak se na topnou sezónu připravit, dosáhnout na kotlíkovou dotaci nebo třeba pochopit kampaň Nová zelená úsporám. Firma také v rámci své cesty za dekarbonizací budov začala instalovat kombinaci fotovoltaických panelů a tepelných čerpadel a boduje i na polském trhu.

Český startup Woltair už druhý rok po sobě míří na 400% růst firmy a dokazuje, že topenářské řemeslo má zlaté dno – a to nejen u nás, ale také v sousedním Polsku, kam v létě firma expandovala. Na tamní trh chce přinést unikátní kombinaci tepelných čerpadel s fotovoltaickými panely. „Nejenže přechodem od kotlů na uhlí či brikety k tepelným čerpadlům šetříme ovzduší, ale díky čisté energii z fotovoltaiky také šetříme planetu a prokazatelně snižujeme potřebnou energii pro vytápění. Na rozdíl od vytápění elektřinou se pomocí čerpadel sníží energie potřebná na vytápění a tím i finance až o 50 % na nákladech. Zákazník sníží své výdaje na vytápění a ještě ho může hřát dobrý pocit, že přispívá ke snížení uhlíkové stopy,“ říká Daniel Helcl, CEO a zakladatel startupu Woltair.

Co udělat ještě před topnou sezónou?

„Každoročně se před topnou sezónou potýkáme s enormním zájmem o služby servisních techniků. Chtěli bychom zákazníkům ušetřit čas strávený obvoláváním odborníků a připomenout, co mohou udělat pro svůj kotel sami, bez zásahu technika,“ říká Helcl. Které dvě základní věci může každý udělat sám, aby odlehčil nejen svému kotli či tepelnému čerpadlu, ale zároveň i ušetřil finance spojené s vytápěním? Vyčistit filtr před oběhovým čerpadlem a odvzdušnit tepelnou soustavu. Filtr stačí nenásilně spolu se zátkou vyšroubovat a proprat pod proudem vody. Ani odvzdušnění celého systému není nic složitého, ale sníží výdaje nejedné domácnosti. Stačí postupně odvzdušnit všechny radiátory v obydlí.

Pomocí hadru, nádoby a klíče nebo šroubováku odvzdušníte své topení raz dva. Přiložte hadr pod ventil (zabráníte tak rozstřiku topné vody na zeď) a klíčem či šroubovákem opatrně otáčejte ventilem. Postupně začne vycházet pára nebo vzduch. Jakmile začne unikat i kapalina do nádoby, kterou přiložíte pod ventil, pomalu ventil uzavřete. Po uzavření ventilu otřete přebytečnou vodu a zkontrolujte hodnotu tlaku v soustavě, případně ji dotlakujte.

Majitelé tepelných čerpadel často zapomínají na ochrannou zónu v okolí ventilátoru, její nedodržení může rapidně zvýšit spotřebu. „Když před čerpadlo zaparkujete auto nebo na zimu složíte pingpongový stůl ze zahrady, tak tím ovlivníte proudění vzduchu a zvýší se vám účty za vytápění. Zároveň riskujete dřívější technické problémy s čerpadlem, které bude zbytečně namáhané,“ vysvětluje Karel Náprstek, expert na tepelná čerpadla z firmy Woltair.

„Nutná je také kontrola spotřeby energie na elektroměru před samotným spuštěním tepelného čerpadla. Pokud dojde během prvních pár týdnů od spuštění k násobnému nárůstu spotřeby, doporučujeme zavolat servisního technika pro kontrolu. Rapidně zvýšená spotřeba totiž může poukazovat na nesprávnou tepelnou křivku a nápravou lze předejít poškození celého čerpadla,“ pokračuje Náprstek. „Velmi také doporučujeme kontrolu expanzních nádob a kontrolu maximální teploty výstupního proudu z kotle či čerpadla. Stává se totiž, že má nízkou teplotu pro ohřev, takže nedochází k efektivnímu vytápění,“ konstatuje Helcl.

Něco zvládnete bez technika, někde to bez něj nejde. Foto: Se souhlasem Woltair

Většinu úkonů zvládnete sami

„Ty nejzákladnější zásahy a analýzu problémů můžete provést prakticky sami bez topenářů. Většinu z nich totiž najdete v manuálu včetně chybových hlášek, které pak lze už jen nahlásit třeba po telefonu technikovi. Nemusíte tak čekat na návštěvu servisního technika, ale rovnou dle rad v manuálech problém odstranit nebo analyzovat,“ vysvětluje Náprstek. V situacích, kdy si člověk sám neporadí, nabízí Woltair svým klientům balíčky s předplaceným servisem revizních techniků. Technici jsou tak k dispozici v pracovní době na telefonu a kdykoliv předplatitelům služeb poradí. Firma si zakládá na principu péče o zákazníka, která nekončí instalací vytápěcího zařízení, ale pokračuje revizními prohlídkami a zákaznickým servisem.

Na co je třeba servisního technika?

Některé úkony bez technika prostě nejdou a je nutná přítomnost a zásah specialisty. Jedná se například o kontrolu elektrických rozvodů, nastavení parametrů pro správně fungující vytápění či opravu technických poruch. „Samozřejmě existují případy, kdy je příjezd technika do domácnosti opravdu nutný a kdy si sami neporadíte. Typicky jde například o kontrolu dostatečného odvodu kondenzátu z čerpadla či kontrolu pohyblivosti jednotlivých komponentů systému čerpadla, funkčnosti chladicího média nebo elektronická porucha komponentu,“ uzavírá Náprstek.

Vytápějte levněji díky dotacím i kampani Nová zelená úsporám

Kotlíkové dotace v rámci programu Nová zelená úsporám jsou tuto sezónu zacíleny na výměnu kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy. Čerpat ji mohou domácnosti s čistým příjmem pod 15 tisíc Kč měsíčně na osobu a domácnosti seniorů, kterým dotace pomůže pokrýt až 95 % nákladů spojených s vytápěním. O podporu bude možné žádat na krajských úřadech počínaje rokem 2022 na kotle instalované od 1. 1. 2021. Firma Woltair i v tomto případě nabízí své služby včetně podání žádosti za své zákazníky.

Úvodní fotografie: Freepik

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také