Návod: Jak si ušít roušku a jaký materiál zvolit? Lidé se nespoléhají na stát a šijí

Jak si ušít roušku? Výroba ochranné roušky je možná i v domácích podmínkách. Zdravotníci i nemocnice po celé republice volají o pomoc, jiní zase doporučují lidem, aby se nepohybovali na veřejnosti bez roušky či respirátoru. Jak si roušku snadno vyrobit doma i v situaci, když ji není možné zakoupit v obchodě. 

I použitá rouška je lepší než žádná. I podomácku vyrobené roušky jsou lepší než žádné. Odborníci v reakci na pomalá vládní opatření a neschopnost zajistit dostatek ochranných pomůcek doporučují její domácí výrobu. Není to nic složitého a pokud doma máte šicí stroj a nové bavlněné prostěradlo, můžete se pustit do výroby.

Jak vyrobit roušku? Jaký materiál zvolit

Nejčastěji doporučovaným materiálem na výrobu roušky je bavlna. 100% bavlna má dobré vlastnosti a především ji lze opatrně sterilizovat a vyvařovat. Existují však i další možnosti a materiály, ze kterých lze roušky vyrobit. Např. studie zmiňující účinnosti jednotlivých materiálů při výrobě roušek zmiňuje i hedvábí či len. Ideálně však, pokud je to možné, sáhněte po bavlně, případně některém z materiálů s nano ochrannou.

Jak ušít roušku, návod:

Připravte si látku ze 100% bavlny, šicí stroj a nit. Materiál (např. prostěradlo) si nastříhejte na části o rozměrech 1x 20×20 cm a 2x 3,5×100 cm. Pokud chcete vyšší ochranu, budete potřebovat 2x díl s rozměry 20×20 cm.

Krok za krokem, výroba roušky:

  1. Na 2 protilehlých stranách připraveného čtverce látky zahněte 2×0,5 cm a prošijte.
  2. Dle střihu, který si můžete stáhnout zde proveďte nástřihy. Nástřihy výrazně usnadní tvorbu skladů roušky. Následně je zažehlete a zajistěte špendlíky.
  3. Okraje pruhů po celé délce zahněte cca 0,5-0,7 cm a zažehlete, poté přeložte ještě napůl a znovu zažehlete.
  4. Do takto připravených proužků vložíme do středu zažehlenou roušku, schováme do něj její nezačištěný okraj a zajistíme špendlíky.
  5. Špendlíky zajistíme i celý zbytek proužku.
  6. Konce proužku rozložíme, zahneme 1 cm dovnitř a opět poskládáme dle zažehlení. Zajistíme špendlíkem.

Výroba roušky zabere přibližně 10 minut, záleží však samozřejmě na zručnosti. Detailní postup ukazuje video níže.

Videonávod na výrobu roušky

#RouškyVšem: Vědecké výzkumy prokazují, že rouškou chráníte sebe i okolí

Je rouška k něčemu dobrá? Ano, v některých případech dokonce více, než respirátor. Rouška má totiž tu výhodu, že filtruje vdechovaný i vydechovaný vzduch, což u respirátoru většinou neprobíhá (filtrován je jen vdechovaný vzduch). Případem za všechny jsou asijské země, kde se nákaza šíří až překvapivě pomalu. Tchajwan či Kazachstán se mohou pochlubit nízkým počtem nakažených i nízkým počtem úmrtí. Lidé tam totiž povinně musí nosit roušky na veřejnosti. 

Pěkné shrnutí ohledně roušek a respirátorů připravil Petr Ludwig, velký propagátor vědy a kritického myšlení v České republice. A ačkoliv my se na vládu a distribuci roušek spolehnout nemůžeme, můžeme si je alespoň vyrobit. Hurá na to a #RouskyVsem.

Výroba roušek pro nemocnice a porodnice

Pokud byste chtěli pomoci potřebným, ať už personálu v nemocnicím či starší části obyvatelstva, můžete se připojit ke stovkám lidí po celé republice, kteří již aktivně šijí roušky.

O roušky veřejnost poprosila např. porodnice v pražském Podolí, kde poptávají jednovrstvé roušky vyrobené ze 100% bavlny. Připojit se můžete např. do facebookové skupiny DobroRouška

 

Přečtěte si také