Léto se kvapem blíží, a tak přichází i čas letních táborů. Možná jste sami v dětství sami na letní tábory jezdili a vzpomínky z takových akcí chcete i pro své ratolesti. Jestliže jste ale letními tábory nepolíbení, v rozhodování, zda na ně děti posílat, vám může pomoci tento článek. Pojďme se tedy společně podívat na důvody, proč je děti na tábory posílat a čeho se raději vyvarovat.
Letní tábory? Zkušenosti rodičů hrají velkou roli
Velkou roli v této otázce jistě hraje to, zda máte vy sami s tábory zkušenosti. Jestliže jste v mládí na tábory jezdívali, víte zhruba, co od nich očekávat. Tato oblast ale pro vás může být velkou neznámou, pak je naprosto pochopitelné, že se o vás mohou objevit v souvislosti s tábory obavy. Zvládne být dítě na několik týdnů samo? Co když se mu bude stýskat? Otázek je zde mnoho, odpověď na některé z nich vám dokáže v rozhodování pomoci.
Od kdy posílat děti na tábor?
Některé děti jsou táborem takzvaně odchované, jelikož jejich rodiče či starší sourozenci na tábor pravidelně jezdí. Rodiče mohou na táboře fungovat jako vedoucí, a tak se mnohdy stává, že jejich ratolesti se seznamují s táborovým prostředím velmi brzy. Jestliže se ale jedná o běžnou situaci, jednoznačná odpověď na otázku, od kdy na tábor dítě posílat, neexistuje. Obecně se ale dá říct, že pomyslnou hranici zde tvoří nástup do první třídy.
Každé dítě je jinak stavěné a na jiné úrovni samostatnosti a vyzrálosti. Zamyslete se tedy, jaké vaše dítě v tomto ohledu je. Jak dítě reaguje na cizí prostředí? Zvládne být od vás na několik týdnů odloučeno? Jak funguje v kolektivu dalších dětí? Důležité je ale i s dítětem probrat, zda má vůbec o takovou akci zájem. Velkou výhodou je kamarád vaší ratolesti, který by na tábor jel také. Může to mnohé věci usnadnit.
Výhody dětských táborů
Dětské tábory jsou zdrojem velkého množství skvělých zážitků. Právě tam vzniká mnoho nových a často pevných přátelství. Děti načerpají mnoho zkušeností, které by jinde neměly šanci získat. Naučí se komunikovat s vrstevníky, být týmovým hráčem a prosadit se v kolektivu. Velmi důležitou složkou je též sebepoznání. Dítě totiž v sobě může objevit dovednosti a schopnosti, o kterých ani samo netuší. Naučí se samostatnosti a nezávislosti.
Možná vás přesvědčí i fakt, že mnoho dětských táborů se odehrává v přírodě, mnohdy uprostřed lesa. Děti jsou tak v přímém kontaktu s přírodou a většinu času stráví venku. Pohybu navíc mají díky různým hrám a jiným programům víc než dost. Díky různým výletům budou mít možnost poznat krajinu, možná i získají orientační smysl a probudí se v nich touha po dobrodružství.
Úvodní fotografie: Freepik