Kalorická hustota je jednoduchá poučka vyjadřující poměr obsahu kalorií na 100 g stravy. Jak ji využít ve svůj prospěch a proč je schopná pomoci nejen s hubnutím?
Co je kalorická hustota?
Kalorická (neboli také energetická) hustota je pojem, který v souvislosti s hubnutím a dietami příliš často neuslyšíte. A má to možná svůj důvod – nedá se na něm vydělat. Kalorická hustota je naprosto jednoduchý princip, díky kterému můžete snadno zhubnout a přitom zvýšit množství jídla, které běžně konzumujete. Už žádné bláznivé diety, žádné doplňky stravy ani proteinové drinky. Probdělé noci, kdy vás sužují pocity hladu, budou minulostí!
Kdo čte složení, už musí být trochu v obraze. Kalorická hustota není nic jiného než matematicky vyjádřený poměr obsahu kalorií na 100 g jídla. Čím nižší číslo, tím menší kalorická hustota. Ale kdo má čas neustále zkoumat složení a hledat ty správné potraviny?
Zelenina a princip 1 : 1
Ano, je to tak. Strašák z dětství se vrací na jídelní stůl. A nebude ho málo! Zelenina se řadí mezi potraviny s absolutně nejnižší kalorickou hustotou (na opačném konci spektra bychom našli oleje a jiné tuky). Mezi potravinami tak jednoduše nenajdete lepšího zástupce, který by vám v cestě za vysněnou váhou mohl být větším pomocníkem.
Pokud zvýšíte přísun zeleniny, zredukujete celkovou kalorickou hustotu vašeho jídla na talíři a přitom si více zaplníte žaludek. Princip 1 : 1 spočívá v tom, že půl talíře naplníte jakoukoliv zeleninou (čerstvou, dušenou či jinak tepelně upravenou) a zbylou půlku talíře zaplníte přírodním zdrojem sacharidů a proteinů.
Velmi vhodné jsou potraviny rostlinného původu, které přirozeně obsahují velmi nízké procento tuku (ovoce, rýže, brambory, fazole, čočka, cizrna, hrách atd.), vyhýbat byste se naopak měli průmyslově zpracovaným a živočišným jídlům s vysokým obsahem tuku.
Sladidla, tuky a pečivo: Rozdíl mezi potravinou a jedem je v množství
Snížení kalorické hustoty jídla je vyvážený a udržitelný způsob, jak shodit a váhu si udržet. Kromě nižší váhy pomůžete i vašemu zdraví, jelikož automaticky zvýšíte přísun vitamínů, minerálů a stopových prvků obsažených v zelenině. Tak co, dáte tomu šanci? Do léta ještě času dost!
Zdroj: Healthline
Úvodní obrázek: Freepik.com