Američané najdou dárky v ponožce zavěšené u krbu, my zase pod stromečkem. Jelikož se jedná o stěžejní součást tradičních českých Vánoc, je třeba věnovat jejímu výběru patřičnou pozornost. Jak vybrat ideální vánoční stromeček?
Nechcete aby vám brzy opadal? Na výběru záleží
Každý chce, aby jeho stromeček vypadal skvěle a neopadal ještě před Vánoci. Je tedy potřeba hlídat nejen teplotu, ale i samotný druh stromečku. Umělým vyřešíte všechny problémy jednou ranou, neočekávejte od něj ale krásnou vůni. A věřte nám, o tu se opravdu nechcete ochudit. Jaký druh tedy vybrat?
Smrk Pichlavý
Výrazné aroma a široká paleta barev. Na to se můžete těšit, pokud pořídíte smrk pichlavý. Má velmi krátké a husté větve opředené jehličím. Smrk je dostupný v tmavě zelené, hnědé, ale i stříbrné barvě s modrými odlesky. Jestliže jej budete krmit dostatečným množstvím vody, nebude ani příliš opadávat. Pokud však máte doma malé děti, raději se mu vyhněte. Jehličí je totiž tvrdé a pichlavé.
Smrk Ztepilý
U nás stále patří mezi nejpopulárnější stromky, a to i přes velkou nevýhodu, kterou je rychlé opadávání. Dostupný je v tmavých i světlých odstínech zelené. Pozor si dejte i na jeho jehličí, které dokáže nepříjemně popíchat. Pokud ale chcete ušetřit, jedná se o nejlepší volbu. Jeho cena totiž začíná okolo 200 korun.
Borovice černá
I přes vyšší cenu se dere do popředí. Řeč je o borovici, která už několik let patří mezi stálice na českém vánočním trhu. Její symetrický tvar a tmavě zelená barva utvoří dokonalou atmosféru. A nemusíte mít strach, že rychle uschne a opadá. Pořídíte ji už od 400 korun.
Jedle Kavkazská
Dokonalá za každého počasí. Jedli Kavkazskou můžete umístit i do přetopených místností. Její životnost a odolnost je velmi vysoká. Z jejího kuželovitého vzrůstu a hustých nepichlavých jehlic tak budete mít užitek opravdu dlouho.
Tipy a triky
Prodej vánočních stromků je byznys jako každý jiný. I tady tak můžete narazit na šarlatány a podvodníky, kteří se vás pokusí vysát do poslední koruny. Jak je obelstít? Na co si dát při výběru pozor a jak ušetřit?
Pozor na triky obchodníků
Díky postřikům a příměsím do vody může vánoční stromeček na první pohled působit zdravě, ne vždy tomu tak opravdu je. Obecné pravidlo říká, že byste jej neměli kupovat od obchodníků, kteří je skladují v uzavřených prostorách. Každý den strávený v teple mu totiž ubere životnost. Raději tedy zamiřte do otevřených prostranství, na jarmarky či do zahradnických školek, kde vám mohou sdělit i stáří a původ stromku.
Nákup rozhodně neuspěchejte
Na zajímavé nabídky narazíte zejména během Štědrého dne. Do příjezdu Ježíška už zbývají poslední hodiny a obchodníky už pořádně tlačí čas. Mnohdy tedy pořídíte huňatý a dobře živený stromeček výrazně pod jeho původní kupní cenou. Jeho zdobení a přijmutí do rodiny sice proběhne ve spěchu, za ušetřené peníze ale můžete pořídit další dárek. A to se vyplatí!
Skladujte zásadně v chladu
Pokud to nevydržíte a koupíte stromek několik měsíců před Vánoci, rozhodně ho neházejte do spíže. Snažte se jej umístit do chladné místnosti, kde je teplota ideálně kolem nuly. Větve ponechejte svázané. Takto uchovaný stromek neztratí nic ze svého šarmu a i po několika měsících bude stále čerstvý.
Bez vody ani ránu
Konečně přichází ta chvíle, kdy stromeček vystavíte na obdiv a oblečete jej do vánočních ozdob. Vlivem tepla se z jehličí začne odpařovat voda a během pár dní opadá. A to i pokud jej budete pečlivě napájet vodou. Naštěstí existuje jeden fígl, díky němuž váš stromek vydrží o něco déle.
Než stromeček připevníte do stojanu s vodou, obnovte jeho řez (stačí 1 – 2 centimetry silné kolečko). Ten starý totiž bývá zaschlý a zalepený pryskyřicí, což snižuje jeho schopnost sát. Udělejte to a uvidíte, že vydrží opravdu dlouho.
Kdy zdobit vánoční stromeček?
Zdobení stromečku je pro někoho radost, pro jiného stres. Samotné zdobení se rodinu od rodiny liší. Neexistuje jednotná odpověď. Někteří preferují zdobení stromečku před Štědrým dnem, rodiče dětí často stromeček nazdobí a nechají si jej “přinést ježíškem” např. ze sklepa sousedem. Fantazii se zde meze nekladou.