Nejednoho návštěvníka Portugalska jistě zaujalo, jak rozšířený je v této zemi – která je jinak spjata spíše s mořem – symbol vlaštovky. Elegantní silueta tohoto malého ptáka zdobí až příliš mnoho domů (zvenku i v interiérech) na to, aby šlo o náhodu. Kde se ale vzal tak vřelý vztah Portugalců k tomuto tažnému ptáku a co pro ně symbolizuje? Odpověď na tuto otázku se překvapivě neskrývá v dávných dějinách Portugalska, ani není spojena s nějakou přelomovou událostí v historii této země, přesto je však zajímavá a rozhodně jí nechybí hloubka.
Vlaštovka neboli andorinha
Za jeden ze svých národních symbolů vděčí Portugalci umu a uměleckému cítění jedné z největších postav portugalské kulturní scény druhé poloviny 19. století, Rafaelu Bordallo Pinheirovi. Tento všestranně nadaný umělec založil keramickou dílnu, která jej posléze proslavila po celém světě (keramika Bordallo Pinheiro má dnes příznivce a zákazníky na všech kontinentech).
Jedním z jeho produktů se v roce 1891 stala právě keramická silueta vlaštovky (portugalsky andorinha), jejíž kouzlo si Portugalci okamžitě zamilovali a která se stala opravdovým hitem. Vlaštovky od Bordalla Pinheira brzy zdobily většinu domácností a z úspěšného obchodního artiklu se proměnily ve skutečný národní symbol.
Proč právě vlaštovka?
Je vždy velmi ošemetné pokoušet se zjistit proč si právě ten či onen produkt získal takovou popularitu. Vždy jde o kombinaci různých faktorů. Produkt musí zkrátka dorazit „ve správnou dobu na správné místo“. Ani v případě portugalské vlaštovky to není snadné a je více než pravděpodobné, že jedno jediné univerzálně platné vysvětlení neexistuje.
Lze ale předpokládat, že Portugalce oslovila jak krása a umělecká dokonalost původní Pinheirovi keramiky v kombinaci s charakteristikou skutečných vlaštovek. Ty jsou totiž po celý svůj život věrné jednomu jedinému partnerovi, se kterým se rok co rok se vrací do stejného hnízda. Jsou proto ideálním symbolem lásky, loajality a významu domova, do kterého se i my tak rádi vracíme a kde se cítíme šťastní a v bezpečí. Nutno podotknout, že se jedná o symbol velmi dobře zvolený, neboť tyto „vlaštovčí“ hodnoty by měly být univerzálně platné.
Úvodní fotografie: Pixabay