IDOS vyhledá vlaky, autobusy i MHD po celé ČR. Jak vyhledat vlakové dopravní spojení snadno a rychle a získat slevu i v případech, kdy nejste student ani důchodce?
Vyhledávání spojů a jízdného se díky internetu stalo nesmírně jednoduché. Vlaky IDOS vyhledá navíc stejně dobře, jako autobusové spoje a to včetně nejrůznějších zpoždění či přestupů.
Jak na vyhledávání spojení na internetu?
- Otevřete stránku s vyhledávačem www.idos.cz.
- Pokud jste šli přes náš odkaz, měli byste mít vybrány vlaky. Pokud ne, vyberte v poli “Jízdní řád” dopravní prostředek, v našem případě “Vlaky“.
- Dále je třeba vyplnit, “Odkud” a “Kam” jedete. Díky našeptávači stačí napsat několik slov z názvu a poté vybrat správnou destinaci.
- Teď už zbývá jen vybrat “Datum a čas” a vybrat si, zda tímto časem myslíte “Odjezd“, nebo “Příjezd” do destinace.
- Posledním krokem je kliknutí na tlačítko “Vyhledat“
TIP: Postup lze aplikovat i na autobusy a MHD
Nyní se zobrazí přehledný seznam výsledků, ve kterém si vyberete vyhovující spoj. Výsledky jsou řazeny podle času a data. Abyste zjistili cenu, budete muset kliknout na žluté tlačítko “Kup”, které vás přesměruje na web dopravce, kde si již můžete jízdenku zakoupit či alespoň ověřit její cenu.
Výsledky si můžete nechat poslat na e-mail, vytisknout či přidat do kalendáře. Pak už se jen můžete začít těšit na cestu. Ještě než si jízdenku zakoupíte, podívejte se, zda nemáte nějakou ze slev.
Jak přepnout na starý IDOS?
Nový IDOS vypadá jinak a ne každému se líbí. Naštěstí jej lze snadno přepnout zpět. Pokud tedy preferujete, stejně jako my, starý vzhled, postupujte následovně.
- Klikněte na ikonu menu vpravo nahoře.
- Vyberte položku přejít na starý IDOS.
Studentské a důchodcovské slevy ve vlacích
Od 1. září 2018 platí zvýhodnění, které všem studentům s platným studentským průkazem a důchodcům zajišťuje slevu 75 % z obyčejného jízdného a také ze zpátečního jízdného ve 2. třídě. Pokud tedy student jste, nezapomeňte slevu zohlednit již při nákupu jízdenky. Pozdější reklamace nebývají dopravci uznávány. Slevy uznává také RegioJet a Leo Express.
Máte lítačku? Neplaťte ve vlaku zbytečně víc, než musíte
Zajímavá situace nastává při cestách do lokalit poblíž Prahy a velkých krajských měst. Vlak totiž staví i v místech, kde vám běžně stačí obyčejná jízdenka na MHD, Lítačka či OpenCard. V takovém případě, pokud vlak v těchto stanicích staví, je nesmysl pořizovat si jízdenku za plnout cenu. Stačí vám jízdenka z místa, kde už vaše MHD jízdenka neplatí. Jedná se o častou chybu, kterou lidé opakují a i našim redaktorům se občas přihodí.
U okénka či na internetu si ověřte, do jaké stanice vám ještě postačuje jízdenka MHD a odkud už budete potřebovat klasické jízdné. Ušetřit se tak dají na krátké trase desítky korun. Např. při cestě z Prahy do Benešova se dá na jediné cestě ušetřit přibližně 20 Kč. Stačí si místo lístku z Hlavního nádraží koupit např. lístek z Praha Kolovraty. Jen pozor na rychlíky, jakmile vlak v dané stanici nestaví, máte smůlu.
U pražských tarifních pásem P, 0 a B si vystačíte s běžnou lítačkou pro pražské MHD. Na Lítačku jdou dokoupit i další pásma, ale to už je téma pro další článek.
Cena jízdenek nemusí být vysoká: Chtějte jízdenky skupinové i zpáteční
Při nákupu jízdenky podle pásem lze, po vzoru odstavce výše, ušetřit desítky korun. Ocení to především obyvatelé větších měst, ale sleva je citelná a obzvlášť v době, kdy se jízdé jedné skupině zlevňuje, aby se mohlo následně vše ostatním zdražit, je každá sleva vítaná.
Pokud navíc jedete do určité lokality a budete se vracet zpět, nezapomeňte si vzít rovnou jízdenku zpáteční, čímž také ušetříte. To platí i o cestování ve skupinách. Jedete-li s kolegy či kamarády, nekupujte si lístek zvlášt, ale kupte si tzv. “skupinovku”, se kterou cena jízdného na osobu hned klesá.