First minute vs. Last minute zájezdy: V čem se liší a po jakém sáhnout?

Pokud pro vás podzim a zima nejsou tím nejveselejším obdobím, nadáváte na propršené dny, sníh proklínáte již při pohledu z okna a nejradši byste vůbec neopouštěli teplo deky, možná začínáte přemýšlet nad koupí dovolené u moře.

Cestovní agentury a kanceláře celoročně nabízí pobyty v přímořských destinacích. A pořídit je můžete za pěknou cenu díky first minute i last minute slevám. Váháte, jestli zájezd koupit již nyní, nebo počkat až na last minute výběr?

Pojďme se podívat, jaká jsou pro a proti first a minute nákupů dovolených a v čem se liší.

First minute. Aneb něco pro plánovače

First minute jsou zájezdy zakoupené „v první chvíli“, tedy hned po zahájení prodeje. Zájezd lze obvykle pořídit s poměrně vysokou slevou a klienti mají obvykle o něco více výhod, než při zakoupení last minute zájezdů či při koupi v „běžné době“. Navíc bývá největší výběr hotelů, které ještě nejsou probrané.

Proč čekat na Vánoce, když si dovolenou na příští rok můžete nadělit už nyní? Foto: Unsplash

U těchto prvních vln nabídek bývají často snížené zálohy a není neobvyklé, že dítě má pobyt zdarma.Výhodou je i to, že změna místa, případně i termínu zájezdu bývá možná prakticky až do odjezdu – standardně to bývá 2 týdny. Zákazník ale musí dodržet podmínky, které si může každá cestovní kancelář stanovit jinak. Pokud tedy od koupě objevíte místo, které vaše původní plány zcela převálcuje, nemusíte zoufat.

Častou možností je také přikoupení 100% storna do určitého období před uskutečněním zájezdu – pokud se objeví nečekané komplikace a vy například měsíc před odjezdem zjistíte, že letos tuto dovolenou nezvládnete, cestovní kancelář vám vrátí peníze v plné výši. Ceny za možnost storna jsou individuální.

Kupování letní dovolené již po konci předchozí letní sezóny má také několik nevýhod. Jednou z těch hlavních je opravdu dlouhá doba do jejího konání – doba, která je obzvláště v těchto dnech, plné nejistoty, často bývá obtížné také vybrat správný termín takto dopředu. Navíc na začátku školního roku, či po vánočních svátcích, bývají našetřené finance trochu nižší, než je vhodné.

Last minute aneb Dovolená na poslední chvíli?

Proto mnoho lidí volí raději last minute zájezdy, tedy zájezdy, které jsou zakoupené opravdu na poslední chvíli – nebývá výjimkou, že i pouhých několik dní či dokonce hodin před jeho konáním.

Slevy bývají velké, jelikož pro cestovní kanceláře je pořád nejdůležitější pobyt „udat“, a tak se k moři můžete podívat skoro za hubičku. Navíc pro vás odpadá riziko toho, že život vám hodí do cesty klacky pod nohy a vy tak na dovolenou neodjedete.

Chcete vyrazit na dovolenou na poslední chvíli? Není problém. Last minute zájezdů je v nabídce plno. Foto: Unsplash

Nevýhoda je ovšem v tom, že vybíráte z toho, co „zbyde“ – vybrat se jistě dá, ale často musíte udělat při výběru mnoho ústupků a kompromisů, tím spíše, pokud máte například vysněnou destinaci. Pokud vám na místě pobytu tolik nezáleží, výběr budete mít samozřejmě větší, nicméně s pobytem vybraným a zakoupeným v první vlně se rozhodně srovnávat nedá. Například bývá v nabídce méně hotelů přímo u moře, proto pokud to chcete mít z pokoje do moře jen krůček, čekat na last minute zájezdy se nemusí vyplatit.

K moři můžete vycestovat v průběhu celého roku. Cestovní kanceláře nabízí zájezdy do tropických oblastí, kde se dá skvěle slunit i mino sezónu. Foto: Unsplash

V případě last minute zájezdů se většinou jedná o rychlou a spontánní akci. Pokud jste tedy v nabídce našli zájezd, který vás zaujme, bývá dobré ho zakoupit ihned, aby vám ho někdo nevyfoukl před nosem.

Obecně bývají last minuty zájezdy oblíbenější, než zájezdy first minute. Ale v dnešní době raketového růstu cen stojí za zamyšlení, jestli by nebylo vhodné zakoupit zájezd již nyní a hlavně – mít se v blížících se chladných dnech na co těšit.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také