Jak vyrobit domácí hnojivo pro rostliny? Pokud máte doma či na zahradě rostliny, měli byste dbát také na to, aby byly poctivě hnojené. Je to základ pro to, aby vaše krásně rostly, kvetly a plodily. A čím hnojit? Samozřejmě nejlépe přírodně. Je to zdravější a beze sporu také levnější než chemie z obchodu. I když dnes lze pořídit i bio hnojiva, není přeci jen lepší ušetřit a zpracovat věci, které bychom jinak vyhodili? Věříme, že každý z nás má doma alespoň jednu surovinu, která dodá potřebné živiny vašim květinám. Které to jsou?
Slupky z banánů, cibule i jablek
Těsně pod slupkou ovoce a zeleniny bývá nejvíce vitamínů, pokud je loupete, nemusí hned letět do koše. Pokud zrovna přesazujete své rostlinky dejte na dno květináče slupku z jablka. Jako zálivku lze použít vodu, ve které 1 den necháte louhovat slupku z banánu. Nespornou výhodou je, že potěší všechny vaše pokojovky. Dodá minerály, draslík, vápník i fosfor a kromě vitality poskytne i ochranu před chorobami a škůdci. Na mšice je dobré pravidelně zalévat vodou s 2 dny louhovanými slupkami z cibule. Bramborové slupky louhované 2 dny potěší vaše ovocné rostliny, zalévejte je takto klidně každý týden.
Vývar ze zeleniny pro květiny i zeleninu
Samozřejmě vychladlý! Je vhodný pouze pokud není solený či jinak kořeněný. Palmám prospěje třeba vývar z čočky, listy se jim budou lesknout. Voda z rýže zase oživí azalky či kalanchoe. Vývar z brambor nebo alespoň z jejich slupek, je cenným zdrojem vitamínů, škrobu, draslíku, hořčíku, vápníku a železa. Pokud máte slupky, vašim květinám udělá radost vývar z nich. Přiveďte je pomalu k varu a pak nechte minimálně 15 minut louhovat. Třeba africké fialky tohle hnojivo milují.
Vaječné skořápky dodají vápník
Jsou cenným zdrojem vápníku a neutralizují půdu. Do té se buď mohou zapracovat rozemleté na jemný prášek nebo je můžete nechat 2-3 týdny louhovat ve vodě a pak s touto vodou zalévat.
Popel jako levné a efektivní hnojivo
Jeho složení odpovídá vysoce kvalitním hnojivům, obsahuje vápník, draslík, hořčík a fosfor. Je nejlepší používat popel ze dřeva, dřevěného uhlí nebo briket. Dá se sypat přímo na půdu i přidávat k zálivce.
Cukr povzbudí rostliny k životu
Máte někdy chuť si trochu osladit život? Udělejte to i pro své květiny a povzbuďte je. Buď pomoučněte substrát nebo rozpuste lžíci cukru v litru vody a klidně přidejte i špičku nože soli.
Mléko jako hnojivo?
Vaše venkovní zeleninové záhonky vám budou dělat radost, prospěje rajčatům, paprikám, cuketám, okurkám, dýním, listové zelenině, zelí, brokolici. Obsahuje cukr, vápník, hořčík, mangan, fosfor, draslík, kyselinu listovou a pantothenovou a spoustu dalších látek. Zelenině prospívá zálivka jednou týdně z mléka a vody 1:10. Pokud vaše rostliny trápí plíseň mléko ji zastavuje a působí i preventivně, poměr v zálivce pouze upravte 1:2
Kvasnice urychlí růst zahrádky
Jsou malé, nenápadné a vlastně nezbytné. Stimulují a urychlí růst, rostliny jsou pak zdravé, silné a více kvetou. Kvasnice dodávají vitamín B a železo. Hnojivo připravujte podle toho, na co ho využijete.
Na pokojovky: Rozmíchejte 1 kostku droždí v 1 litru teplé vody, poté přidejte k vodě v poměru 1:4. Potěšíte své pokojovky, klidně i 3x do měsíce. Pokud kostku dáte do litru studené vody, nechte ji tam 2 dny a občas promíchejte. Poměr do zálivky je zde 1:3, dopřejte ji svým muškátům maximálně jednou týdně.
Na záhon: A ještě takové univerzální záhonkové hnojivo z vlažné vody (2,5 litru), ke které přidejte 7 lžiček cukru a 7 gramů droždí. Nechte přes noc a ráno promíchejte. K zálivce se přidává 1:1, lze použít i jako postřik, ale je také nutné hned toto hnojivo spotřebovat.
Kávová sedlina
Vyhazujete lógr z kávy? Použijte jej, je výborným hnojivem, které navíc velmi dlouho vydrží. Obsahuje hořčík, dusík, fosfor a draslík. Hnojení kávovou sedlinou je vhodné 2x do roka, ne venkovní rostliny až 4x. Nechte lógr vyschnout na novinách a pak ho zapracujte do půdy, nejlépe při přesazování.
Záhonky lze před zalitím sedlinou posypat. Popřípadě opět sedlinu zalijete vodou a necháte do druhého dne vylouhovat. Ne pro všechny květiny je toto hnojení vhodné, ale zbožňují ho růže, muškáty, azalky, rododendrony, hortenzie, kapradiny, borůvky, jahody a rajčata. Naopak vadit by mohlo hledíkům, sukulentům, levanduli nebo vinné révě.
Osvědčené tipy čtenářů: Objevili jste doma vyšumělou minerálku? Použijte ji také jako zálivku, je to minerální bomba. Plíseň na substrátu posypte skořicí, nebo postříkejte vychladlým odvarem ze skořice a hřebíčku – účinně ji zlikviduje.
Důležité látky pro rostliny
Draslík (K)
Je regulátorem vodní bilance, proto je potřebný pro všechny životní aktivity rostliny. Zpevňuje tkáň a plody jsou pak lépe skladovatelné. Pokud je draslíku málo mohou usychat listy a růst bývá zakrslý.
Dusík (N)
Pomáhá s růstem listů a tvorbou buněk, při jeho nedostatku rostlina roste pomalu, plody jsou malé a listy žloutnou.
Fosfor (P)
Podporuje tvorbu kořenů, květů i semen. Pokud chybí, opožďuje kvetení.
Hořčík (Mg)
Je velmi důležitý pro fotosyntézu, protože tvoří chlorofyl. Reguluje vodní bilanci. Žluté listy a špatný růst jsou znakem, že chybí.
Mangan (Mn)
Je nutný pro správnou látkovou výměnu, pro primární fázi fotosyntézy. Zakrslý růst je příznakem nedostatku.
Vápník (Ca)
Zpevňuje rostlinnou tkáň a zlepšuje strukturu půdy, podporuje buněčné dělení, tvorbu kořenů a klíčivost semen. Pokud je ho málo, snižuje se pH v půdě a rostlina pak nedokáže využít všechny živiny a celkově neprospívá.
Železo (Fe)
Plní velmi důležitou funkci při látkové výměně a je nezbytné při produkci chlorofylu. Jeho nedostatek se projevuje žlutými listy a pupeny mohou zakrňovat.
Každá z těchto látek se v přírodě přirozeně vyskytuje a my je můžeme našim květináčům a záhonkům dopřát tou nejpřirozenější formou. Surovinami, které máme doma a to většinou tak, že z nich máme vlastní užitek a ještě výborné hnojivo. Doufáme, že vás tipy na domácí hnojení inspirují a vaše domovy, balkony a zahrádky vám přes léto budou dělat radost už od pohledu.
Úvodní fotografie: Pixabay