Co dělat, když dítě nechce jíst? Sepsali jsme pro vás několik rad, které se postupem času osvědčily rodičům po celém světě. Jsou sice jednoduché, ale mnohdy překvapivě dobře fungují. Jak tedy přimět dítě jíst?
Jídlo. Pro jednoho čisté potěšení, pro druhého může být vyloženě noční můrou. Snad každý z nás jistě dokáže vyjmenovat minimálně jednu, či rovnou hned několik potravin, které mu nechutnají a ze svého jídelníčku ji proto dlouhodobě diskvalifikujeme. Pokud jsme vypozorovali, že i naše dítě nemůže některé z námi nabízených jídel doslova ani cítit, rozhodně bychom měli tuto skutečnost respektovat. Nutit potomka jíst cokoliv, co mu vysloveně nechutná, nemá žádný smysl, nicméně je pravda, že spousta dětí je, co se stravování týče, poměrně vybíravá. Co ale dělat, když dítě odmítá většinu námi předložených jídel? Máme pro vás pár tipů, které vám s tímto, pro mnohé jistě velmi palčivým problémem, mohou pomoci.
Jíme i očima
Jak jistě sami víte, některá jídla nevypadají zrovna jako z přebalu úspěšné kuchařky, přesto však chutnají znamenitě. Tento fakt jsme ovšem přijali až na základě našich předešlých zkušeností a je nutno chápat, že naše ratolest může mít na věc trochu odlišný pohled.
Zkuste dítěti pokrmy podávat takovým způsobem, aby je na první pohled zaujaly a nadchly. Velmi šikovným pomocníkem může být dětské či různě barevné a zdobené nádobí. Svačinka na něm bude působit o dost lákavěji, než na strohém, bílém talíři.
Ještě silnějším kalibrem pak budou hrátky se stylizováním podávaného jídla. Můžete z použitých surovin vytvářet krásné, barevné mandaly, různé mozaiky či třeba nejrůznější zvířátka a jiné obrázky. Zpravidla tento způsob dítě velmi nadchne – a následně se do baštění pustí s mnohem větší chutí. Vaší fantazii se meze nekladou!
Zvykejte své dítě na přirozenou chuť potravin
Tento bod vyžaduje dlouhodobější úsilí, nicméně rozhodně za to stojí. Obecně není příliš vhodné dítěti často podávat průmyslově zpracované potraviny, různé polotovary, sladkosti a podobně. Často sice dětem velmi chutnají, nicméně kvalita jídelníčku podáváním těchto položek rapidně klesá a můžete svému dítěti mimo jiné zadělat třeba na obezitu či jiné zdravotní problémy.
Mnohem lepším řešením je zvykat dítě na přirozenou chuť potravin již od útlého věku. Chápeme, že samotná vařená brokolice chutná jen málokomu, nicméně upravená jako kaše společně s bramborem, kouskem másla a trochou mléka už by mohla slavit větší úspěch.
Sladkosti lze velmi snadno nahradit nejrůznějšími druhy ovoce. To podáváme úměrně věku dítěte – velmi vhodné jsou kupříkladu banány, jablka, také bobuloviny či třeba především v létě oblíbený meloun. Ovoce nemusíme podávat vcelku (navíc u opravdu malých dětí to ani není žádoucí) – máme možnost jej zpracovat kupříkladu na pyré, přesnídávku či v létě zamrazit jako zdravý a velmi chutný nanuk, třeba s přidáním trošky tvarohu.
Menší porce několikrát denně
Není nutné, aby váš malý hladovkář snědl najednou obrovskou porci jídla třeba při obědě. Tato taktika může vést maximálně tak k prohloubení jeho nechuti vůči stolování či až rozbolení bříška.
Uděláte lépe, pokud denní dávku rozdělíte do vícero menších, zato pestrých a barevných porcí. Pokud do dítěte pravidelně dostanete pouze opravdu malé množství potravy, dbejte na její kvalitu a také na to, aby byla kaloricky bohatá. Existují také potraviny či koření, které údajně podporují chuť k jídlu – zkuste je tedy zařadit do menu. Patří mezi ně třeba pomeranče, grepy, jablka, zázvor či třeba skořice.
Velkou roli hraje i konzistence
Jsou děti, které si neumí poradit s některými potravinami v jejich původní a přirozené podobě. Pokud pozorujete, že vaše ratolest nešťastně sedí nad svým obědem a neví si s ním rady, zkuste mu třeba brambory rozšťouchat vidličkou.
Pokud do něj potřebujete dostat nějaké vitamíny z ovoce, ale ono je vytrvale odmítá, zkuste zapojit mixér a vytvořit lahodné smoothie. V hezké lahvi či třeba podávané s veselým brčkem zmizí raz dva, ani se nenadějete!
Důležité je mít na stolování dostatek času
Sáhněte si do svědomí. Dopřejete kupříkladu u snídaně svému dítěti dostatek času, či jej během jeho šťourání se v talíři neustále nervózně okřikujete a popoháníte jej?
Málokomu se dobře funguje ve stresu a u dětí to platí obzvlášť. Pokud nabydou dojmu, že teď jíst MUSÍ, posílí to jejich odpor a vy budete opět na začátku.
Zkuste k celé záležitosti začít přistupovat jinak a přeměnit snídaně v příjemný rituál, na který je zdánlivě neomezeně času. Trénujte toto třeba o víkendech, kdy nespěcháte do práce. Pravděpodobně se uleví jak vám, tak i vašim ratolestem.
Neztrácejte trpělivost
Vše je o přístupu. Pokud budete své dítě do čehokoliv nutit, nejspíše se dostaví přesně opačný výsledkem, než jaký byste si přáli. Je zbytečné používat násilí či vydírání. Trocha pozitivní motivace sice ještě nikomu neublížil, nicméně dítě si na ni rychle zvykne a následně se může stát, že za každý zbaštěný oběd bude automaticky očekávat bonbon nebo čokoládu.
Životy dětí navíc provázejí různá a různě dlouho trvající období. Zkuste se obrnit trpělivostí a prostě vydržet. Co vaše dítě odmítá dnes, může za týden sníst s velkou chutí.
Projevte důvěru
Málokdo se nenají, když je opravdu hladový. Tím je myšleno, že není příliš případů, kdy by dítě dobrovolně vyhladovělo na smrt. Tohle může vyznívat poněkud drasticky, ale zkuste se na tohle konstatování trochu povznést.
Občas máme dojem, že naše dítě jí velmi málo a nechápeme, odkud pořád bere energii. Jenže dětské tělíčko a organismus funguje trošku na jiné bázi, než to naše, a není třeba se hned začít obávat, když má malý človíček období, kdy odmítá baštit ve velkém. Zpravidla to netrvá příliš dlouho a pokud výrazně neubývá na váze, není třeba panikařit. Myslete na to, že dítě zpravidla samo dobře ví, co a proč dělá. Proto mu projevte trochu důvěry a možná sami budete překvapeni, jaký účinek to má!
Úvodní fotografie: Freepik
Zdroje: Psycom, FamilyDoctor