Loni jsem konečně podlehla tlaku svých dvou malých neposedů a místo obvyklého Chorvatska jsme vyrazili na sever. A musím říct – byl to zážitek, který předčil veškerá očekávání! Polské pobřeží Baltu se stalo absolutním hitem posledních let, a to z dobrého důvodu. Nejen že je to finančně mnohem přívětivější než jiné přímořské destinace, ale pro rodiny s dětmi nabízí tolik možností, že týden vám rozhodně stačit nebude.
Jak se tam dostat bez zbytečného stresu
Nemám ráda dlouhé přesuny s dětmi v autě. Každý, kdo někdy absolvoval cestu delší než dvě hodiny s malými dětmi, ví, o čem mluvím. „Mami, už tam budem?“ dokáže znít v uších jako tikající bomba. Naštěstí k polskému pobřeží se dá dostat pohodlně i vlakem. Letos znovu pojede přímý spoj z Prahy až do Svinoústí, a pokud máte namířeno jinam, přestupy jsou dobře navazující.
Pokud přece jen pojedete autem (což má své výhody – můžete naložit všechny ty nezbytnosti a „co kdyby se hodilo“), počítejte s tím, že polské silnice už nejsou to, co bývaly. Dálniční síť se rozrůstá každým rokem a cesta je mnohem příjemnější než před deseti lety.
Pláže, co berou dech
Nikdy nezapomenu na výraz svých dětí, když poprvé uviděly nekonečné písečné pláže Baltu. „To je jako poušť, ale s vodou!“ vykřikl nadšeně můj pětiletý syn. A měl pravdu. Široké pláže s jemným pískem jsou opravdu to, co dělá polský Balt tak skvělým pro rodiny.
Nezapomeňte si vzít pořádnou výbavu na stavění hradů – lopatky, kyblíčky, formičky a všechno, co vaši malí architekti potřebují. Kolikrát jsem musela půjčovat našeho „draka“, protože děti z vedlejšího ručníku na nás koukaly s takovýma očima… Místní obchůdky sice nabízejí plážové vybavení, ale je lepší mít vlastní.
Co mě překvapilo, byl vítr – téměř vždycky fouká, takže větrovky se hodí i v létě a plážový stan je požehnáním pro odpočinek těch nejmenších. A teplota moře? No, není to Jadran, to je fakt. Ale po prvotním šoku to dětem vůbec nevadí. Navíc díky tomu, že voda není přehřátá, nehrozí žádné nepříjemné medúzové překvapení.
Kde složit hlavu (a nerozbít prasátko)
S ubytováním je to u polského Baltu jako s bonboniérou – nevíte, co si vybrat dřív. Cenové rozpětí je obrovské a každý si najde to své. My jsme první rok zkusili kemping, což byla zábava, ale příští rok jsme už přesedlali na apartmány. Většina penzionů má na webu napsáno „przyjazny dla dzieci“ (přátelský k dětem), což obvykle znamená, že mají alespoň malé hřiště a jídelní židličky.
Moje oblíbená místa? V Kolobrzegu jsme našli úžasný rodinný penzion jen 300 metrů od pláže, kde majitelka každé ráno pekla čerstvé koláče k snídani. V Międzyzdrojích zase hotel, který měl přímo vnitřní bazén (záchrana v deštivých dnech).
Tip pro vás: rezervujte hodně dopředu. Nejlepší místa mizí už v lednu a pak zbývají buď ta nejdražší, nebo nejméně atraktivní. A ještě jedna věc – komáři! Jsou všude a jsou nemilosrdní. Repelent je vaše spása.
Nejde jen o moře
Polský Balt není jen o plážování. Atrakcí je tu tolik, že i když vás zastihne škaredé počasí, nudit se nebudete.
Naše děti zbožňovaly dinosauří park v Łebie, kde jsme mezi obřími modely pravěkých ještěrů strávili celý den. V Gdyni zase námořní akvárium s tunelem, kde nad vámi plavou žraloci. Minitrans v Dziwnówě – model železnice pod širým nebem, kde děti mohou sledovat vláčky projíždějící miniaturní krajinou.
Co mě překvapilo? Všude jsou dětská hřiště. Opravdu všude. A nejsou to jen nějaké zrezivělé prolézačky, ale moderní, bezpečné a nápadité herní prostory. Obvykle máte kousek od pláže nějakou zábavní zónu s trampolínami, skákacími hrady a dalšími atrakcemi. Jasně, platíte za vstup, ale ceny jsou oproti našim lunaparkům směšné.
Na kolo a do pedálů!
Tohle byl pro mě osobně největší objev. Celé pobřeží je protkané cyklostezkami, a to ne ledajakými! Široké, upravené a většinou oddělené od silnic. Rovinatý terén je ideální i pro děti, které se teprve učí jezdit.
Pokud nemáte prostor brát vlastní kola, půjčovny jsou všude. My jsme si půjčili i dětskou káru za kolo pro našeho nejmladšího, který ještě sám nejezdí, a byl to skvělý způsob, jak prozkoumat okolí. Nezapomenutelná byla projížďka po cyklostezce z Międzyzdrojů do Wisełky lesem podél moře.
Jedna praktická rada: helmy si vezměte vlastní. V půjčovnách sice bývají, ale kvalita je různá. A reflexní prvky na oblečení se taky hodí, zvlášť když se vracíte za soumraku.
Polská kuchyně, ale i smažák a hranolky
Máme doma vybíravého jedlíka, takže jídlo vždycky řeším dopředu. V Polsku to ale překvapivě nebyl problém. Ano, tradičně tu mají spoustu ryb (a ten kopr je opravdu všudypřítomný), ale nabídka je mnohem širší.
Děti milovaly pierogi – takové polské knedlíčky plněné různými náplněmi. Můj favorit byly ty s borůvkami se zakysanou smetanou. Zapiekanka – rozpečená bageta s houbami a sýrem – zase zachránila nejeden výlet, kdy jsme potřebovali rychlý oběd.
A neodolatelné jsou místní zmrzlinárny. Poláci to s mléčnými výrobky umí a jejich zmrzlina je fantastická. Moje děti si oblíbily „lody pistacjowe“ – pistáciovou, kterou jsme museli dát každý den.
V každém městečku najdete supermarket, takže pokud máte ubytování s kuchyňkou, můžete si klidně vařit sami. Ceny potravin jsou srovnatelné s našimi, některé věci dokonce levnější.
Kam vyrazit na výlet (když máte dost písku v botách)
Západ polského pobřeží nabízí pár míst, která prostě musíte vidět. Svinoústí s jeho majákem je jedním z nich. Maják sice vypadá na fotkách líp než ve skutečnosti (klasika instagramu), ale výhled z něj stojí za to 15minutovou frontu.
Slovinský národní park byl pro naši rodinu absolutním vrcholem. Písečné duny dosahující výšky až 30 metrů vypadají jako scéna z filmu Duna. Děti se vyřádily běháním nahoru a dolů, zatímco my jsme obdivovali neuvěřitelnou krajinu, kde písek pohlcuje celé stromy. Jen pozor – v hlavní sezóně je tu opravdu nacpáno.
Pokud míříte na východ, Trojměstí (Gdaňsk, Gdyně, Sopoty) nabízí spoustu městských zážitků. V Gdaňsku jsme strávili celý den procházením uliček Starého Města a prohlížením jantarových ozdob. Otáčivý most pro pěší byl pro děti fascinující – každý den v poledne se otevírá, aby mohly proplout lodě. Prostě malé technické divadlo.
A hrad Malbork? Ten si nechte na deštivý den. Je obrovský, prohlídka trvá několik hodin a děti ji zvládnou jen s audio průvodcem, který vypráví příběhy o rytířích a princových (mají ho i v češtině).
Co jsem se naučila a příště neudělám
Po dvou dovolených u polského Baltu mám pár poznatků, které by se vám mohly hodit:
- Nebrala bych tolik oblečení. I v létě může být chladno, ale není potřeba balit zimní bundy. Vrstvy jsou klíč.
- Směnárny přímo v letovisku mají hrozný kurz. Lepší je vybrat z bankomatu přímo złoté nebo platit kartou.
- Nepodceňujte opalovací krém. I když je zataženo, UV záření je silné. Moje dcera vypadala jako rak už druhý den, protože „pod mrakem se přece nespálím“.
- Nepřeceňujte, kolik toho za den stihnete. Vzdálenosti mezi městečky se zdají malé, ale doprava může být v sezóně náročná.
- Půjčila bych si šlapadlo už první den, ne až poslední. Byl to nejlepší způsob, jak vidět pobřeží z jiné perspektivy.
Polský Balt možná nemá tyrkysovou vodu Jadranu nebo palmové pláže Karibiku, ale má svůj vlastní půvab. Je dostupný, cenově přívětivý a hlavně – moje děti se tam chtějí vrátit. A o to přece u rodinné dovolené jde, ne?
Tak příští léto ahoj u Baltu! A nezapomeňte na lopatičku a kyblíček!
Zdroj: Zkušenosti redaktorky ViralSvet.cz