Jednorázové plasty, jako třeba brčka na pití, by měly být výrazným způsobem zdaněny, což povede k postupnému zvyšování jejich ceny. Nápojová plastová brčka jsou obecně extrémně často využívaným plastovým výrobkem. Například ve Velké Británii ročně spotřebují zákazníci milióny brček. Problematika výroby a recyklace plastů ovšem není pouze záležitostí evropskou. Plastů je bohužel nadměrné množství všude po světě a např. Čína dokonce zakázala dovoz plastových výrobků na své území. V Americe se prý za jediný den spotřebuje dokonce půl miliardy brček. S originálním řešením nadcházející „brčkové krize“ přišlo hned několik restaurací.
Originální řešení brčkové krize? Těstovinová brčka!
Na jednu z nich upozornilo BBC v kratičkém květnovém článku. V krátkém video spotu v rychlosti představuje majitel baru David Brown nový typ brček, který nemá nic společného s plasty a je stoprocentně recyklovatelný. Jde o brčka vyrobená z těstovin. Během testování zaměstnanci zjistili, že ztvrdlé těstovinové brčko nemá vliv na chuť nápoje, a navíc se dá po požití nápoje bez obav sníst. Ke svému nápoji tak zákazníci dostávají i zákusek. Dokonce ani cola nedělá brčkům problém, naopak vtipně reaguje, když vytváří bublinkovou pěnu uvnitř brčka.
Proti plastům intenzivně bojuje i EU
Na začátku tohoto roku vyhlásila definitivně válku plastům i Evropská unie. Nová opatření EU jsou namířena zejména proti plastovým výrobkům, což jsou produkty jako plastové pytlíky, plastové příbory nebo třeba brčka do pití. Jednoduše řečeno, výrobky na jednorázové použití, které po jednom použití vyhodíme do koše. Opatřeními se EU snaží přispět k radikálnímu snížení výroby nerecyklovatelných plastů a nahradit je těmi recyklovatelnými. Spolu se snahou o omezení plastových výrobků je spojena i obří investice do výzkumu. EU plánuje investovat až 350 milionů eur, což je částka převyšující 9 miliard Kč. Do roku 2030 by ve státech Evropské unie mělo být recyklovatelných až 55% plastů.
Na obdobný nápad přišla i restaurace v americkém Malibu. Bob Morris popsal svůj nápad takto: „Vzbudil jsem se a řekl si. Špagety chlape. Těstoviny. Těstoviny s otvorem. No to půjde a bude to i levné.“ I Bob Morris hovoří o tom, že těstoviny nemají vliv na příchuť nápojů, jsou levné a mohly by vyřešit problém s plastovými jednorázovými brčky. A i EU by určitě byla spokojená. Itálii by se dramaticky zvedl vývoz a prodej těstovinových výrobků, za plastová brčka by se klidně mohly začít platit daně, protože by je již nikdo nepoužíval a celkově by se jistě snížila i spotřeba plastů celkově.
Zdroj: PastaStraw