Bohaté Vánoce levně: Jak si vytvořit rozumný rozpočet na Vánoce?

Každé Vánoce je to ta samá pohádka. Řeknete si, že letos to nebudete přehánět a nakonec utratíte ještě víc než vloni. Aby vás svátky nepřivedly na mizinu, je na místě vytvoření si rozumného plánu, kterého se budete držet. Nemusí to nutně znamenat, že se budete omezovat, spíše budete mít přehled o svých výdajích a sami uznáte, že pořizovat některé věci je zbytečné.

To, že Vánoce nejsou o dárcích už jistě dávno víte. Stejně vás ale malá nutkavá potvůrka ve vaší hlavě nutí udělat všem co největší radost a celkově co nejkrásnější svátky. Proto možná nakupujete až moc všelijakých dekorací, cukrovinek a obáváte se, že bez toho všeho to nebudou ty pravé svátky.

Tužka, papír a rozpočet na Vánoce

První krok: Měli byste si stanovit, kolik vlastně za Vánoce chcete utratit. Nespěchejte a pořádně si tento krok promyslete.

Na druhém místě jsou samozřejmě dárky, nejdůležitější výdaj Vánoc. Sepište si jména obdarovaných lidí a předběžné výdaje, které pak odečteme od celkové částky stanované v prvním kroku. Zbytek peněz jsou ty, se kterými budeme pracovat na jídle a případných dekoracích atp.

Třetí krok: Vytvořte si nákupní seznam všeho jídla, které nutně potřebujete nakoupit, ten si po sobě pak přečtěte a zamyslete se, jestli je vše nutné a případné zbytečnosti vyřaďte. Do samotného obchodu jděte s připraveným seznamem, nenechte všelijaké akce strhnout vaši pozornost a hlavně nechoďte nakupovat hladoví, pak byste se mohli divit, jak by vám výdaje v mžiku narostly.

Ve čtvrtém kroku si sepište seznam všech ostatních věcí, které musíte koupit. Nezapomeňte, že letošním trendem jsou nostalgické Vánoce, takže dekorace můžete použít klidně po babičce. Před tím, než utratíte stovky za svíčky a podobné drobnosti se ujistěte, že se vám jich několik neválí na spodu skříně.

Nemusíte vše vypisovat do poslední koruny, ale bylo by fajn vědět, že světýlka na stromeček vás vyjdou zhruba na pětistovku, svíčky na dvě stovky a samotný stromeček na patnáct set.

Nezapomeňte se rozpočtem opravdu řídit. To, že si ho sepíšete vám může ušetřit hodně peněz, samotné odhodlání a vytrvalost už je na vás. Odolat všem akcím a výprodejům nemusí být lehké.

Myslete také na to, že po svátcích na vás čeká nástraha v podobě Silvestra a následných lednových výprodejů. Neváhejte tedy si i toto do rozpočtu zahrnout a nebo si vytvořte samostatný.

Dárky vybírejte průběžně celý rok a buďte kreativní. Foto: Pixabay

Několik tipů jak ušetřit na Vánoce

1. Nakupujte dárky už během roku

Neříkáme abyste hned v lednových akcích nakupovali dárky na následující Vánoce. Nicméně začít se ve druhé polovině roku poohlížet po dárcích a sem tam ulovit nějaký kousek za výhodnou cenu se určitě vyplatí. Před Vánoci nebudete tolik ve stresu a navíc si užijete sváteční klid.

2. A nebo dárky nekupujte vůbec

Pro některé z nás je současná situace po finanční stránce opravdu zoufalá. Pokud vám to letos finančně nevychází, domluvte se s rodinou, že si dáte jen nějakou maličkost. Věnujte se pečení cukroví a uvidíte, že se uleví i ostatním členům rodiny a o to víc si užijete společné chvilky.

3. Kreativní dárky a DIY balení

Dárky a přáníčka si s trochou šikovnosti můžete vyrobit i sami. Vyzkoušejte známé DIY neboli „Vyrob si sám“, které najdete na internetu a dárky budou přesně podle vašich představ. Zabalit dárky můžete úplně obyčejně a kouzelný nádech jim dodáte třeba pomocí smrkových větviček.

Dárky můžete i vyrobit. Foto: Pixabay

4. Každý rok nový stromek? Plýtvání peněz i přírody

Umělý stromek vám ušetří spoustu času a taky uklízení opadaných jehliček. Pokud už doma nemáte děti a žijete jen s partnerem, můžete si do vázy natrhat chvojí, které nahradí stromeček a vy už jej jen klasicky ozdobíte.

Další užitečné tipy:

Úvodní fotografie: Pixabay

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také