Otužování je stále oblíbenější aktivitou. Lidé se otužují nejen pro výhody, které otužování a zařazování ledových sprch má na jejich tělo, ale také kvůli sociálním sítím, kde se otužování stalo trendem.
Jak ale bezpečně začít s otužováním? Rychlým skokem do ledového jezera v zimě si můžete přivodit zdravotní problémy, proto vám v dnešním článku poradíme, jak začít s otužováním bezpečně a čerpat tak pouze výhody, které tato oblíbená technika přináší.
Ledové sprchy
Pokud jste se rozhodli začít se otužovat, nemusíte nutně ihned skočit do ledového jezera. Můžete začít zařazováním ledových sprch. Ledové sprchy jsou nejen skvělým nástrojem pro otužování a zvykání organismu na chlad, ale také zlepší váš kardiovaskulární systém, nakopnou vás po ránu, pomáhají s regenerací a mnoho dalšího.
U ledových sprch můžete také začít pozvolna. Nejprve začínejte s vlažnou vodou, kdy časem postupně snižujte teplotu vody až se dostanete na ledovou. Není dobré se po studené vodě a sprše opět zahřát vodou teplou. Raději se zabalte do deky nebo teplého županu.
Prodlužujte dobu pod studenou vodou
Jak dlouho zůstat pod studenou vodou? Jak jsme již zmínili, je dobré začít s ledovou sprchou než se pustíte do ledového jezera. Nejen, že můžete stále snižovat teplotu vody, ale také můžete prodlužovat pobyt pod studenou vodou. Snažte se vydržet pod studenou vodou co nejdéle. Jakmile zvládnete delší studenou sprchu, můžete se přesunout na další level a to je již vlezení do studené vody.
Studená voda
Ať už se jedná o rybník, studený bazén nebo jezero, pravidla a podmínky budou vždy velmi podobné. Zkuste nejprve jít do vody pod kotníky a následně ochlazovat pozvolna tělo. Nedoporučujeme skočit naráz do vody. Chlaďte své končetiny a trup a následně skočte do vody.
Ve vodě můžete vydržet pár sekund nebo minut a opět s postupem času prodlužovat dobu ve studené vodě. S každým dalším ponorem vám bude studená voda připadata více a více příjemná. Spolu s tím můžete produložovat vystavení těla chladu a snižovat teplotu.
Plavání
Jakmile si na studenou vodu zvyknete, můžete také začít s plaváním. Plavání ve studené vodě může být však náročné a je třeba zvýšená opatrnost.
Delší doba ve vodě
Otužilí lidé ve vodě nejen plavou, ale také v ní pobývají déle. A to můžete také. Pokud jste již otužilí, můžete být ve studené vodě několik minut. Své síly však nepřeceňujte a pokud se jdete otužovat do opravdu ledové vody např. na zmrzlé jezero, neměli byste tam nikdy chodit sami.
Vystavujte se chladu a noste méně oblečení
Kromě otužování pomocí studené vody existuje také metody nošení méně oblečení a záměrné vystavování se chladu. S tím opět buďte však opatrní. Otužováním sice posilujete imunitní systém, ale zároveň si přeháněním také můžete uhnat zápal plic.