Pokud rádi nakupujete, pravděpodobně se částky vydané za tuto neřest velmi zásadně negativním způsobem promítají do stavu vašeho rozpočtu. Pro šetření peněz samozřejmě většinou platí jednoduché pravidlo vyhnutí se nákupům postradatelných věcí a omezení se pouze na nezbytně nutné výdaje. Existuje však i mnoho sofistikovanějších postupů, které mohou ušetřit vaši peněženku i skrze méně razantní zásahy. Některé z nich si popíšeme v následujících řádcích.
Nakupujte ve slevách
Že Češi milují slevy není žádný tajemstvím. Na jednu stranu se díky tomu stávají často terčem posměchu, na stranu druhou mohou díky tomuto přístupu ušetřit poměrně zajímavé částky. Je jedno, jestli realizujete nákupy přes internet nebo v kamenných prodejnách, ale vyšší slevy samozřejmě znamenají zásadní úlevu pro váš rozpočet.
Ke slevám je nicméně vždy nutné přistupovat analyticky a trochu s rezervou. Prodávající se prostřednictvím slevy snaží nalákat zákazníky a realizovat z nich vlastní profit, a proto mnoho slevových nabídek ve skutečnosti postrádá výraznější výhodnost. Buďte tedy obezřetní a nikdy nenakupujte zboží pouze proto, že je zlevněné. Aktuální slevy na zboží v běžných obchodech naleznete např. v online letáku Kupi.cz, který provozuje český Seznam.
Ověřit si, zda je zboží v e-shopech skutečně ve slevě, pak můžete díky rozšíření do prohlížeče v podobě českého Hlídače shopů. Projekt sleduje původní a udávanou cenu a na základě toho zákazníkovi nabízí skutečnou informaci o výši slevy.
Striktně vyčleněné prostředky a kontrola nad útratou
Na začátku měsíce si určete, jak velkou částku si můžete dovolit vydat za nákupy různých druhů zboží. Vyčleňte si s ohledem na výši vaší výplaty částku, kterou můžete utratit za potraviny, oblečení nebo zábavu a tohoto limitu se pak pevně držte. Díky tomu budete mít výdaje konstantně pod kontrolou a neměli byste narazit na problémy. Pomůže v tom např. šikovná mobilní aplikace typu Monefy či Wallet, které jsou zdarma dostupné pro Android i iOS.
Nakupování ve velkém
Velkoobchody, ale i menší nákupní centra obvykle nabízejí výhodnější podmínky pro jedince nakupující zboží ve velkém objemu. Pokud tedy něco využíváte pravidelně, můžete využít množstevní slevy, která může cenu za jednotku výrazně snížit.
Slevové kupóny a promoakce
S rozmachem online nakupování došlo k určitému přesunu tradičních slev z kamenných obchodů do trochu odlišných forem. Typicky můžete při nakupování na internetu velmi často využít různé slevové kupóny a promoakce, které jsou spojeny s mimořádnými událostmi a snižují běžnou cenu vybraných produktů i o několik desítek procent.
Kupujte z druhé ruky
Online bazary typu Bazoš a Sbazar jsou v Česku velmi oblíbené. Koupíte tam cokoliv od domácích mazlíčků po domy a drobnou elektroniku. Transakce probíhá mezi jednotlivci a nefiguruje v ní žádný prostředník. Proto raději nikdy neposílejte peníze předem a raději, pokud je to jen trošku možné, zvolte osobní předání.
Nebojte se rapasů
Repasované zboží (nejčastěji notebooky a mobily) jsou modely, které byly před dalším prodejem uvedeny do původního stavu. Jde o vyčištěná a přeinstalovaná zařízení často v novém šasi, díky čemuž produkt vypadá jako nový. U nákupu notebooků a mobilů tak dokážete ušetřit oproti novým kusům klidně i polovinu z původní částky. Detailní článek popisující repasované notebooky a jejich výhody či nevýhody připravili kolegové z magazínu inSmart.cz.
Vyhněte se nákupům na splátky
Pokud se rozhodnete realizovat nákup čehokoliv na splátky, musíte počítat s navýšením ceny daného zboží. Pokud je to tedy jen trochu možné, snažte se vše platit ihned při pořízení a vyhnete se dalším nákladům. U elektroniky v ceně 10 000 Kč si prodejce nenápadnou cestou řekne klidně i o 15 000 Kč. Jiné může být zaplacení na části, např. na třetiny, které někteří prodejci nabízí bez navýšení ceny. I zde nicméně platí, že musíte pečlivě číst podmínky.
Úvodní fotografie: Pixabay