Budíček před 5. ranní kvůli prudkému letnímu slunci? Nově by mohl být kvůli plánovanému zrušení posunu času ještě horší. Pojďte se s námi podívat, v kolik hodin slunce vychází podle aktuálního pořádku a jak by tomu bylo po novém.
Hořečné debaty ohledně letního a zimního času mají, zdá se, jasného vítěze. Zimní čas je podle politiků lepší, ale je tomu skutečně tak? Zajímavý pohled na věc, bez zbytečných slov kolem, nabízí tabulka vytvořená Michalem Červinkou. Ten ji sdílel na sociálních sítích a vzbudil tak značný rozruch. Ukázal totiž přehledně to, o čem jiní jen dlouhou dobu mluvili bez většího zamyšlení.
Nezbývá nám, než souhlasit. Letní čas se při pohledu na tabulku jeví lépe a to obzvlášť pro nemalou část moderní populace, která je zvyklá chodit spát po 10. večerní. I v redakci jsme se shodli, že raději budeme mít v prosinci východ slunce v 8:27 než v létě před 4. ranní. Tma je navíc pro spánek důležitá a je nesmysl, aby byl čas nastavený tak, že budeme spát za světla, když by tomu mohlo být naopak právě tak, že většina z nás bude spát tak, jak je to pro tělo přirození – za tmy.
Průměrný čas východu a západu slunce vychází lépe pro “celoletní” čas
Ještě zajímavější pohled na celou situaci nabízí průměrné časy východu a západu slunce za celý rok. Při neustálém “zimním” čase by slunce průměrně vycházelo v 5:35 a zapadalo v 17:50. Naopak při “letním” čase by slunce průměrně vycházelo v 6:35 a zapadalo v 18:50. Je zřejmé, že zimní a letní čas určitou roli mají a vybrat “ten lepší” není jednoduché. My bychom však na stálo preferovali ten letní. Co vy?