Skupině polských archeologů se podařilo v Egyptě objevit záhadný nález, pravděpodobně neporušenou rakev vyrobenou z černé žuly.
Spekuluje se o tom, že by mohlo jít o místo posledního odpočinku Alexandra Velikého, velitele, kterému se podařilo během krátkého života dobýt Perskou říši a se svými vojsky došel až na území dnešního Afghánistánu a Indie.
Hrob z dob legendárního vojevůdce
Tuto teorii podporuje i skutečnost, že k nálezu došlo v Egyptě ve městě Alexandrie, které nese právě jméno starověkého vojevůdce. Po Alexandrově smrti se území starověkého Egypta dostalo pod správu jeho generála Ptolemaia, který zde později založil dynastii egyptských faraonů původem z Řecka, jejíž poslední vládnoucí členkou byla slavná Kleopatra.
Ptolemaios zároveň patřil mezi Alexandrovy nejbližší přátele a zároveň byl, jako jeden z mála generálů v armádě Alexandra Velikého i zdatným politikem. O tom hovoří i fakt, že po vojevůdcově smrti se usídlil v bohatém Egyptě, upevnil si zde vládu a ve zdraví se mu podařilo přečkat války o území Alexandrovy říše, které mezi sebou řada jeho kolegů vedla.
Další nápovědou, že by černá rakev mohla ukrývat tělo jednoho z nejslavnějších mužů historie, je skutečnost, že hrob pochází přibližně ze stejného období, kdy samotný Alexandr žil. Archeologům se podařilo nalézt také zbytky alabastrové sochy, přesněji její hlavy, která svým tvarem spíše připomíná antické Řeky, než sochy zdobící hrobky faraonů. Někteří dokonce spekulují o podobnosti busty se slavnými vyobrazeními Alexandra Velikého.
2 000 let bez otevření
Důležitost nálezu podtrhuje i skutečnost, že na rozdíl od většiny hrobek, pocházejících ze starověkého Egypta, nebyla tato od svého zapečetění otevřena, jedná se tedy o velkou raritu – nevykradený hrob. Ani samotným archeologům se doposud nepodařilo rakev otevřít. Odhadují, že váží okolo 30 tun. Odborníky zaujal nález i svými rozměry, které jsou daleko větší, než je pro Egyptské rakve ze stejného období typické. To naznačuje, že v rakvi před 2000 lety spočinul někdo opravdu veliký.