Rozhovor s mistrem CZ a SK v karetní hře Game of Thrones

23.9.2017 se v Praze konalo mistrovství České a Slovenské republiky v karetní hře Game of Thrones (2ed.). Turnaje se účastnilo celkem 89 hráčů z České a Slovenské republiky, včetně řady dalších, zahraničních účastníků. Čtenáře z České republiky jistě potěší, že pomyslný mistrovský titul zůstal i tak v našich luzích a hájích. Vítězem turnaje se stal Andre Šesták s balíčkem složeným z karet Martellů (Dorne) a Starků. ViralSvět Vám exkluzivně přináší rozhovor s vítězem:

  1. Ahoj Andre. Ty jsi se tento víkend stal mistrem České a Slovenské republiky v karetní hře Game of Thrones (2ed.). Můžeš našim čtenářům hru přiblížit?

Ahoj, Game of Thrones (2nd edition) je hrou ve které se mixují elementy pokeru, šachů s karetní hrou. Hra je poměrně náročná/komplexní, ale naučení a zvládnutí pravidel zase tak náročné není. Hra velmi věrně přenáší reálné vlastnosti postav do schopností karet z designerského pohledu, což je samozřejmě plus pro milovníky předlohy (ať už knižní či seriálové). 

Je potřeba podotknout, že v současnosti při vydání 3 Deluxe expanzí a tří kompletních cyklů je hra v dosti zdravém stavu hlavně ve smyslu relativní vyrovnanosti všech hraných rodů.

  1. Kolik tak hra typu Game of Thrones může mít v Československu, potažmo v Evropě hráčů?

Počet hráčů těžko odhadovat, ale v Isle of Ravens (což je neoficiální žebříček hráčů) je celosvětově registrováno přes 7000 hráčů z toho cca 4-5 tisíc může připadat na Evropu.

  1. Ty se hře věnuješ jak dlouhou dobu?

Hru v jejich různých iteracích tj. CCG, 1st edition a 2nd edition hraji skoro 10 let.

  1. Jak často se v ČR konají turnaje?

Turnaje se konají přibližně jednou měsíčně v Praze a poté nepravidelně na dalších místech v republice (Plzeň, Jihlava, Brno a Ostrava). Frekvence turnajů se samozřejmě zvyšuje pokud je před nějakým z turnajových vrcholů roku. U nás jsou to Regionály v květnu a červnu a Nationals (MČR) v září. Samozřejmě podobně je tomu v případě zahraničních vrcholů roku jako ME v Birminghamu v červnu nebo legendární Stahleck v listopadu. Pak se může stát, že jsou turnaje prakticky každý týden jako třeba teď. Turnaje jsou s předstihem ohlašovány přes FB, Liborovy stránky (https://hraotrunylcg.wordpress.com/), turnajový věstník (http://agot.cz/) a turnajový kalendář (https://agot.theangels.eu/calendar/en), takže není problém to sledovat a včas se přihlásit.

  1. Jakým způsobem probíhá turnaj typu mistrovství republiky?

Je asi pochopitelné, že uspořádat turnaj typu MČR je poměrně organizačně náročné. Přípravy na turnaj začínají už v řádu měsíců před akcí a týdny před ní se samozřejmě vše výrazně zintenzivňuje. Bez pomoci širšího organizačního týmu by nebylo možné všechno hladce zařídit, za což jim všem patří můj dík. Samotný turnaj se hraje klasickým švýcarským systémem na počet základních kol podle počtu hráčů – zpravidla 6 kol a poté následují eliminace zpravidla TOP 16 hráčů. V eliminacích se hraje zpravidla jen na jeden vítězný z důvodu časové náročnosti hry (oficiální limit na kolo je 55 minut). Tak se pochopitelně pokračuje, dokud není určen celkový vítěz.

  1. Jsou turnaje podporované výrobcem hry? Jakým způsobem?

Výrobce hry hru podporuje různě odstupňovanými turnajovými kity. Nejmenší jsou tzv. “Quarterly kits”, kdy každé čtvrtletí dostane příslušný organizátor (objednávat se musí přes B2B obchod) malý turnajový kit a celkem tedy 4 takové kity za rok. Další úrovní je “Store Championship kit”, který je samozřejmě větší a koná se jednou za rok. Potom následuje “Regional kit”, které jsou pro ČR k dispozici celkem dva a nakonec je to “Nationals kit”, který je logicky jeden. Faktem je, že OP má celkem dost mezer a za kity samozřejmě musí organizátoři platit. Určitě je vhodné zmínit, že oficiální český distributor hru podporuje dalšími cenami a za to jim patří můj dík. Jinak samozřejmě ale platí, že spoustu cen připravují organizátoři turnajů sami svépomocí a zpravidla jde o velmi vydařené kousky.

  1. Jaké jsou typy turnajů?

Výrobce hry rozpoznává čtyři kategorie turnajů. Běžné turnaje (local) jsou klasickým vstupním krokem do hry a běžnou celoroční záležitostí. Vyšší kategorií je tzv. “Store Championship”, po kterém v pyramidě následuje “Regional”, který už je velkým turnajen formálního charakteru. Na vrcholu řetězce jsou pak turnaje kategorie Premier jako “Nationals”, “European Championship”, “Worlds”, “Gencon” a “Stahleck” (ten je vůbec největší – každoroční turnaj na hradě, vodní tvrzi, v Německu).

Co se týče formátů, tak hlavní kompetitivní těžiště leží na “Joust” (1v1), ale hraje se i “Melee” (multiplayer zpravidla 4 hráčů, pokud je to na turnaji), případně draft.

  1. Co bys poradil lidem, kteří uvažují o tom, že začnou hrát Game of thrones lcg?

Poradil bych jim, že jsou těsně před skutečně dobrým rozhodnutím, které je uvede do velmi dobré a vrstevnaté hry, která také disponuje velmi dobrou a přátelskou komunitou, což je dosti zásadní věc pro kvalitní fungování v rámci hry a turnajů. Rozhodně bych se nebál brzy po začátku hraní hry skočit do turnajového hrání, protože to je nejjistější způsob, jak se zlepšit a objevit ve hře další možnosti (a tím si otevřít plný potenciál hry). Najde se dost lidí, kteří se vším poradí a tak usnadní naskočení do hry.

  1. A teď k mistrovství. Věřil jsi před začátkem, že můžeš zvítězit?

Samozřejmě jsem v to věřil, protože bez toho to rozhodně nejde. Nicméně jsem měl svůj balík poměrně otestovaný a důvěřoval jsem mu. Takže jsem to bral po postupných krocích a dostat se do cutu mělo být v silách balíku i jeho pilota. A pak se děj vůle boží :)…

  1. Jak se rodil nápad na tvůj, vítězný deck?

Jsem poměrně všestranný hráč schopný hrát a stavět rozmanité archetypy, ale niterným nastavením jsem kontrolní hráč. Poslední dobou “cardpool” narostl do takové míry, že konečně umožnil první seriózní kontrolní balíky namísto jen jejich náznaků. Především se objevila karta, která zpřístupňuje k hraní “discard pile” (hromádku odhozených karet aka “graveyard”) a tím exponenciálně rozšiřuje Vaše herní možnosti. Rozhodl jsem se postavit a testovat kombinaci Martellů a Starků. Martelly pro destrukci soupeřovi ruky, excelentní náběr karet a spoustu klíčových kombinací/triků. Starky pro zrychlení balíku, rušení událostí (counterspell v podobě Brana)), klíčové ikony a možnost převzetí kontroly na postavami soupeře k plné kapitalizaci kontrolních efektů Martellů a příslušně upravenému balíčku plánů. A byla to zábavná volba.

  1. Koho považuješ za svého nejtěžšího soupeře na turnaji?

Nejtěžšího soupeře na turnaji z mnoha důvodů (z nichž nejmenším není ten, že se opravdu dobře známe), Raiuse, jsem nakonec nepotkal, protože skončil těsně před branami finále v TOP 4. Z mého pohledu to byla škoda. Ale je třeba říci, že turnaj byl obsazen opravdu dobře.  Hrál u nás úřadující mistr Evropy, polský šampión, finalista Stahlecku minulého roku a celá řada dobrých hráčů. S některými z nich jsem si i zahrál a byly to velmi dobré hry.

  1. Jaké turnaje tě v následujících měsících čekají?

V následujícím měsíci a půl (kromě nějakých menších turnajů u nás) mě čeká hlavně legendární Stahleck, což je největší turnaj roku. Vítězstvím v Nationals jsem získal rezervované místo pro start na “Worlds”, ale až pro rok 2018.

Přečtěte si také