Jak se připravit na pohovor? Praktické rady a ověřené triky

Příprava na pracovní pohovor může být pro mnoho lidí stresující záležitostí. Abyste mohli působit sebejistě a přesvědčivě, je důležité být dobře připraveni. Tento článek vám poradí, jak se připravit na pracovní pohovor tak, abyste byli schopni ukázat své nejlepší stránky a získat místo, které chcete.

Změna práce jednou za čas čeká každého z nás. Na začátku roku je navíc období, kdy spousta z nás chce změnit zaběhlé pořádkyy. Ať už dobrovolně či méně dobrovolně, takový je život. Je třeba to ale vždy brát jako možnost, která nám může jedině něco dát a posunout nás v životě o kus dál.

Nedílnou získání nového pracovního místa je pohovor. Jak se na něj připravit?

Kvalitní CV jako základ

Životopis bývá kromě motivačního dopisu základním pilířem, od kterého se náboráři mohou odrazit, když si vybírají kandidáty na osobní schůzku. Je důležité, aby životopis byl přehledný, stručný, ale přesto obsahoval veškeré důležité informace. Není potřeba používat různé barvy, barevné oddělovače a kudrlinky. Zde snad více než jinde platí, že v jednoduchosti je krása.

Životopis udržujte aktuální. Nejen přidáváním vašich nově získaných zkušeností, ale zároveň také mazáním již zastaralých informací. Pokud nyní máte vysokoškolský titul a několik let pracovních zkušeností v marketingu, není zapotřebí mít v životopise napsáno, že jste v 15 letech prodávali zmrzlinu u stánku a o rok později roznášeli pivo ve sportovní hale. Vše ale samozřejmě záleží podle vašeho zaměření, zkušeností a vašem uvážení o důležitosti těchto informací. Naopak, absolvování různých kurzů a certifikátů určitě přidejte.

Nebývá také vhodné v životopise lhát, a to (především) u vašich schopností. Uvádíte úroveň angličtiny C1, ale v cizině přesto spoléháte spíše na ruce a nohy? Pokud ne hned při pohovoru, dříve nebo později tato skutečnost stejně vyjde najevo a dobrý dojem to rozhodně neudělá.

Co si zjistit předem?

Pokud jste reagovali na inzerát a přišla vám pozitivní odpověď, tedy pozvánka na pohovor, můžete se začít připravovat. Pokud jste tak neučinili již před reakcí na inzerát, pečlivě si přečtěte webové stránky firmy. Čím přesně se zabývá? Jaká je její historie? Informujte se o produktech, spolupracích, aktualitách. Vyhledejte si firmu například na Googlu nebo jiném internetovém vyhledávači a podívejte se i o zmínkách o ní. Zkuste si zapamatovat co nejvíce informací. Většinou Vám při prvním setkání o firmě řeknou mnoho informací, na druhou stranu můžete získat plusové body, pokud projevíte zájem a nadšení.

Můžete si také na různých portálech projít hodnocení zaměstnavatele. Je jen na vás, jak moc těmto hodnocením budete věřit, je lepší je vždy brát s rezervou, ale můžete alespoň tušit, co Vás může čekat.

Silné a slabé stránky

Zaměřte se na sebe. Sepište si na papír, v čem se můžete zlepšit a o co se naopak můžete opřít. A buďte k sobě opravdu upřímní. Kromě toho, že tato otázka padne na téměř každém pohovoru, pomůže to i vám osobně. Uvědomíte si, co můžete nabídnout, urovnat si informace o sobě a následně to využít (nejen) během přijímacích pohovorů.

Pracovní pohovor má ukázat vaše silné a slabé stránky. Je proto třeba se řádně připravit. Foto: Pixabay

Časté otázky při pracovním pohovoru?

Dle pozice, na kterou se hlásíte, si zkuste připravit některé otázky, na které by se vás mohli ptát. Na otázky následně odpovězte. Připravte si různé formulace odpovědí a vyberte tu, se kterou jste nejvíce spokojeni. Nemusíte se učit odpovědi nazpaměť, přesto si je alespoň několikrát přečtěte. Některé dotazy se na pohovorech často opakují, například jako výše uvedené silné a slabé stránky, na jiné, které se mohou při setkání objevit, byste předem nepřišli ani s křišťálovou koulí. Přesto se pokuste vymyslet co nejširší seznam se všemi možnými typy dotazů. Představte si, že vedete pohovor sami se sebou, vezměte si k ruce i váš připravený životopis a otázky si zapisujte.

Oblečte se vkusně, ale pohodlně

Pokud se blíží den D, začněte přemýšlet o tom, co si vezmete na sebe. Oblečení by mělo odpovídat pozici, o kterou se ucházíte. Je důležité, abyste se cítili příjemně. Pohodlí by mělo být na jednom z prvních míst kritérií výběru. Pokud vás bude škrtit límeček a znervózňovat, zda nejsou ve vašem podpaží vidět velké mapy nervozity, nebude to nejvhodnější volba. Zároveň by ale pohodlí nemělo být na úkor vzhledu – na manažerskou pozici nebudou bermudy a havajská košile úplně vhodně. Oblečte se tedy minimálně tak (dobře), jak byste se oblékali do potencionálního zaměstnání každý den, případně jako na první rande s vaším idolem. Váš outfit si také vyzkoušejte dostatečně předem – zjistit, že vám jsou malé kalhoty nebo že máte na zádech velkou díru od molů by hodinu před začátkem nebylo úplně šťastné.

Nebojte se obléct si něco pohodlného. Ideálně však tak, abyste zapadli do prostředí dané firmy. Slušnější oblečení je na místě. Foto: Unsplash

Stisk ruky a kultivovaný projev

Při samotném pohovoru je důležité vystupovat sebevědomě, ale zároveň s pokorou a ne nadřazeně. Při prvním setkání volte adekvátní stisk ruky, leklá ryba není úplně ideálně, drtikolovo sevření také ne. Zaujměte také správnou pozici těla – nohy nechte u sebe, myslete na narovnaná záda, nevytvářejte si před sebou obranou pozici rukou. Snažte se působit co nejvíce uvolněně, zároveň ale stále profesionálně. Před zaměstnavatelem se neshazujte, ale ani nevychvalujte do nebes. Vyhněte se negativním komentářům o vašem předchozím (nebo ještě hůř – současném) zaměstnavateli. Buďte otevření, nezabíhejte ale ani do příliš osobní sféry. Mluvte klidně, ale zároveň projevte nadšení a především zájem a touhu.

Na závěr…

Některé rady se mohou zdát nemožné, ale žádný učený z nebe nespadl. Čím více pohovorů projdete, tím lépe se budete u dalších cítit. Nebývá proto od věci vyzkoušet si jednou za čas pohovor na pozici, o kterou nemáte úplně velký zájem. Nebudete tolik nervózní, ale zkušenost to může být velmi cenná. Nevěšte hlavu, pokud Vám několik pohovorů nevyjde – je to úplně normální a ta pravá práce na vás jistě někde čeká.

Zdroj: WinnersBook.cz
Úvodní fotografie: Pixabay

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také