Hledáte nějaký doplněk, který by dokázal chlapské klubovně, společenské místnosti, pánskému doupěti nebo trucovně ten správný šmrnc? Co takhle zkusit sehnat starožitný herní automat? Není to úplně nemožné a kromě nostalgické retro atmosféry přinese spoustu zábavy, ať už při samotném haní, nebo během konverzace o takovém skvostném kousku. Pokud se vám takový kousek sehnat podaří, zjistíte, že místo, kde se bude nacházet, bude najednou o mnoho atraktivnější pro všechny návštěvníky a každý se bude chtít zastavit a posedět.
Byly tu 100 let předtím, než se objevily automaty online
Starožitné výherní automaty možná někteří viděli v elektronické podobě, protože si je můžete zahrát jako automaty online na některé z mnoha casinových platforem a existuje také obrovské množství aplikací. Nicméně, vývojáři virtuálních Vegas her se většinou zaměřují na inovativní verze této více než 120 let staré kratochvíle. První výherní automaty se totiž objevily již v 90. letech 19. století a původně měly 5 otočných válců, na kterých se hráči snažili dosáhnout co nejlepší kombinace symbolů s pokerovými kartami. Tehdy ještě neexistoval automatický výplatní mechanismus, takže výhry v podobě doutníků nebo nápojů na účet podniku “vyplácela” obsluha místa, kde se takový automat nacházel. O několik let později se objevily automaty s pouhými třemi válci a symboly pokerových karet nahradily zvony, obrázky ovoce a podkov a další. Snížení počtu válců umožnilo implementovat automatický výplatní systém, který nejprve vyplácel drobné mince a později také žvýkačky a cukrovinky.
První republika byla plná výrobců automatů s originálním konceptem
Samostatnou kapitolou jsou české či československé forbesy. Ty bývaly v době první republiky v hospodách i hotelech a neměly otočné válce, protože fungovaly na úplně jiném principu. Úkolem hráče bylo vhodit minci tak, aby zapadla do některého z výherních okének, což uvolnilo další mince, které tak hráč získal. Některé druhy těchto automatů nabízely i různé jackpoty. Stroje tohoto typu bylo možné potkat ještě v 80. letech 20. století v některých větších českých a slovenských městech, nicméně jejich další fungování stoplo jednak zavedení české koruny a s ním spojená změna rozměrů a hmotnosti mincí a za druhé také počátek dovozu západních automatů s otočnými válci. Přesto se v dnešní době nachází stále více nadšenců, kteří tzv. forbesy sbírají a rekonstruují nebo dokonce vyrábějí své vlastní modely.
Kde sehnat starožitný automat? Zkuste e-bay nebo online aukce
Ať už se rozhodnete pro herní automat západního původu, nebo pro český forbes, otázkou zůstává, kde takový stroj sehnat. Nejjistějším zdrojem jsou prodejní weby typu eBay, zde je ale otázka, zda nebude doprava dražší než samotná pořizovací cena. Dalším místem, kde herní automat pořídit, jsou různé online aukce, ale i zde je potřeba počítat s poměrně vysokými náklady na dopravu, protože starožitný stroj, jaký bude působit estetickým dojmem, opět pořídíte spíše v zahraničí.
Pomoci mohou i sběratelská fóra
Zajímavým místem pro pořízení starožitného doplňku do pánského doupěte jsou sběratelské weby a různá starožitnická a sběratelská fóra. Ta jsou zároveň nejpravděpodobnější možností, jak případně získat i některý z českých herních automatů. Nutno dodat, že k takovému stroji bude nejspíše potřeba pořídit také zásobu starých československých mincí, pokud ho tedy budete chtít hrát, a ne se na něj pouze dívat. Co se týče českých bazarových webů, zde jsou k nalezení zpravidla pouze výherní automaty s hromadou elektroniky, blikajících světýlek a nulovou sběratelskou hodnotou, které se hodí maximálně do hospod a barů.
Mají starožitné automaty nějakou hodnotu?
Na tuto otázku je složité odpovědět. Hodnota takového stroje se liší v závislosti na mnoha faktorech. Vágně lze říci, že čím starší automat, tím je hodnotnější, důležité je také, aby byl ve funkčním stavu. Pak je tu také aspekt počtu vyrobených kusů a různých raritních modelů, nicméně pokud o ně není velký zájem, mohou mít překvapivě nízkou cenovku.