Omezte vyhazování jídla na minimum, ušetříte tisíce

V dnešní době neustálého zdražování je vhodné najít každou možnou cestičku, jak ušetřit. Jedním z míst, kudy vám můžou peníze utíkat, je kuchyně. Denně se vyhodí na celém světě opravdu velké množství potravin a tím také peněz. Zkuste najít možnosti, jak plýtvání potravin omezit na minimum.

Plánujte

Zkuste nakupovat podle seznamu. Vytvořte si seznam jídel, které byste chtěli během dne jíst a nakupte suroviny pouze na ně. Věci, které se rychle kazí, nenakupujte ve zbytečně velkém množství, ale pouze v množství, u kterého jste si jisti, že ho zvládnete zpracovat.

Pokud si nejste schopni vytvořit plán jídla na několik dní, raději volte několik menších nákupů v průběhu celého týdne. Nekupujte potraviny v akci do zásoby, pokud nejste přesvědčeni o tom, že je opravdu zvládnete sníst před tím, než ztratí svou bezpečnostní kvalitu. V obchodě také pečlivě vybírejte ovoce a zeleninu – neberte natlučené kusy nebo kusy, které již mají nejlepší dny za sebou, pokud se do nich neplánujete pustit ihned. Nechoďte také nakupovat hladoví. Může se poté stát, že toho nakoupíte mnohem více, než budete schopni později sníst.

Využijte potraviny do posledního kousku

Využívejte opravdu veškeré části potravin. Věděli jste, že i košťál z brokolice se dá jíst? Chutí připomíná kedluben. Odřezky, slupky a kosti využijte na vývar, slupky z ovoce můžete použít na čaj. Nebojte se je zamrazit. Hodit se vám můžou později.

Zamrazování je obecně skvělý způsob, jak zachránit některé potraviny. Pokud víte, že nesníte všechny čerstvé rohlíky, které jste koupili, šup s nimi do mrazáku. Až budete potřebovat, jen je vytáhnete, rozpečete a máte křupavou snídani. Přezrálé banány nakrájejte na kolečka, uložte do sáčku a také zamrazte. Pak je stačí jen rozmixovat a máte vynikající zmrzlinu. Zamrazit můžete i další ovoce a některou zeleninu. Využít je můžete třeba v zimě, kdy nebývá tak snadno dostupná.

Pokud zamrazujete i maso, dejte si při jeho rozmrazování pozor na správný postup. Uložte ho do lednice a nechte ho povolit zde. Při rozmrazování v pokojové teplotě hrozí přemnožení bakterií a zdravotní problémy.

Z tvrdých rohlíků si vyrobte domácí strouhanku, pečivo, které má ty nejlepší okamžiky za sebou, zkuste třeba zapéct se sýrem.

Mějte přehled

Máte opravdu přehled o tom, co máte ve své spíži nebo lednici? Naučte se ukládat potraviny tak, aby vepředu byly ty, které musíte spotřebovat co nejdříve a vzadu skladujte potraviny čerstvější. Na rozdělané potraviny si pořiďte například průhledný boxík, kam je budete ukládat. Nestane se vám tak, že vám rozdělaný sýr zapadne dozadu lednice a okorá do nepoživatelné podoby. Než vyrazíte na nákup, přesvědčte se o zásobách doma, aby se vám nestalo, že budete hromadit potraviny, které nevyužijete.

Minimální trvanlivost vs. Spotřebujte do

Máte za to, že datum „minimální trvanlivost“ i „spotřebujte do“ znamenají to samé? Tak tomu ale není. Po uplynutí data spotřeby nebývá bezpečné potravinu konzumovat. To se týká především masa a masných výrobků a potravin, které zpravidla mívají toto datum stanovené pouze několik dní po jejich zabalení. Mléčné výrobky mívají toto datum uvedené také, ale jogurty, mléko či tvarohy a sýry bývá bezpečné konzumovat i pár dní po tom, co „projdou“. Zde dbejte důkladně senzorických vlastností. Pokud vidíte na výrobku plíseň, má zvláštní barvu či konzistenci, nepříjemně zapáchá či se vám nezdá jeho chuť, výrobek rozhodně nekonzumujte.

Naopak, po uplynutí data minimální trvanlivosti bývá tato potravina stále zcela bezpečná, výrobce pouze nezaručuje, že bude vypadat tak, jako když jste ji koupili. Potravinu můžete tedy zcela klidně konzumovat i nadále. Většinou se jedná o přílohy, konzervované potraviny a sypké suroviny. I zde dejte především na zhodnocení senzorických vlastností potraviny. Pokud se vám nezdá, výrobek raději nekonzumujte. Zde není třeba litovat vyhozených několika korun, jelikož určitě nestojí za dny zdravotních obtíží, nemluvě o tom, že za léky v lékárně byste nechali několikanásobně více.

Jídlo po expiraci minimální trvanlivosti bývá většinou naprosto v pořádku. Foto: Unsplash

Správné skladování

Dalším důležitým bodem pro minimalizaci vyhazování potravin, je správné skladování. Rozdělané obaly vždy důkladně uzavřete kolíčkem, v ideálním případě je přemístěte do uzavíratelné dózy. U suchých potravin zabraňte kontaktu s vlhkem. Každá potravina má na svém obalu podmínky skladování. Přečtěte si je a dodržujte. Zabráníte tam zbytečným ztrátám.

  • Správně si uspořádejte potraviny i v lednici. V nižších policích bývá chladněji, umístěte do nich proto maso. Do prostředních polic uložte mléčné výrobky a do nejvyšších umístěte potraviny, které tolik chladu nepotřebují – standardně to bývají různé otevřené zavařeniny a podobně, můžete sem umístit i vejce. Vejce ale určitě nedávejte do dveří lednice – kolísání teploty, kterým jsou vystaveni častým otevíráním dveří, jim nedělá dobře.
  • Potraviny, které jednou rozmrazíte, znovu nerozmrazujte.
  • Jablka urychlují zrání ostatního ovoce, udržujte je proto dál od ostatních druhů, u kterých si nepřejete rychlejší dozrání.
  • Co nesníte, můžete také darovat.

Tipů, jak omezit plýtvání potravin je mnoho. Jaký je váš oblíbený? Podělte se s nám v komentářích.

Úvodní fotografie: Freepik
Zdroj: Redakce ViralSvět.cz, Zachranjidlo.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také