Samozřejmostí je zákaz řízení v opilosti. Navíc je to zakázáno jak normami práva, tak normami morálky, pokud jste normální člověk a jste si vědomi své odpovědnosti nejen před zákonem, ale i před společností. Mnoho motoristů však zajímá, kdy nejdříve můžete řídit auto po požití alkoholu?
Na tuto otázku se rozhodli odpovědět polští novináři, kteří provedli nezávislou studii. Studie se účastnili dva muži různého věku a postavy a také jedna dívka.
Studie probíhala 4 dny. Během tohoto období každý účastník studie vypil denně malou porci jednoho ze čtyř druhů alkoholických nápojů, a to 0,5 litru piva (5,6 % alkoholu), 150 mililitrů vína (11,5 % alkoholu), 50 mililitrů vodky (40 % alkoholu) a 100 mililitrů likéru (30 % alkoholu).
Větší jedinci mají výhodu
Po každé porci alkoholu byli účastníci studie každou hodinu testováni certifikovaným a kalibrovaným alkoholtesterem AlcoSense Ultra na obsah alkoholu v těle a kontrolováni, dokud nebyli zcela střízliví. Další den se studie opakovala, ale s jiným druhem alkoholického nápoje.
Ve výsledku nejlépe dopadl 28letý muž vysoký 187 centimetrů a váhou 110 kilogramů. V případě vodky a vína u něj alkohol tester nezjistil již po 2 hodinách a v případě piva a likéru po 3 hodinách.
Nejhorší výsledek, který je vcelku očekávaný, předvedla 21letá dívka s výškou 165 centimetrů a váhou 47 kilogramů. Pivo a likér z jejího těla zmizel až 7 hodinách.
Jak dlouho nesmíte řídit po určitém počtu piv?
Jaký závěr lze z toho všeho vyvodit, ptáte se? Výsledek je celkem jasný. Vzhledem k tomu, že alkohol se nejčastěji konzumuje v mnohem větších objemech než účastníci výše popsané studie, po bouřlivém večírku byste neměli řídit auto po 3, ani 5, nebo 7 a nejspíš ani po 12 hodinách. Pokud jste však muž, který vypil jen 0,5 litru piva nebo 50 mililitrů vodky, pak po 3 hodinách budete zcela střízliví a můžete bezpečně řídit auto. Ale ideálně nepijte vůbec!
Zdroj: WK