Televize jsou plné pořadů o přežití, které se vás snaží naučit jak postupovat, když jste v přírodě a dostanete se do nebezpečí. Asi nejslavnější je pořad Nutné k přežití, který moderuje dobrodruh Bear Grylls. Ten se vydává do nehostinných oblastí světa a jen s minimální výbavou divákům ukazuje pravidla přežití. Často se ale tvůrci pletou a z toho vznikají mýty, které by nejenže byly k ničemu, ale dokonce by vás mohly zabít.
1. Mýtus: Můžete vysát jed po hadím kousnutí
Přikládat ústa na místo kousnutí by naopak ještě zhoršilo už tak prekérní situaci, jelikož by došlo k přenosu bakterií na ránu a vám by se navíc dostal jed úst. Pokud byste se však stali svědky kousnutí hadem či čímkoli jiným, snažte se držet nízko tepovou frekvenci postiženého.
2. Mýtus: Hrajte mrtvého, když vás napadne medvěd
Pokud uvidíte v lese medvěda, snažte se nenápadně ztratit z jeho dohledu. Když tohle nevyjde, tak se pokuste působit velikým a hlasitým dojmem, což ho může zastrašit. Pokud ani tohle nezapůsobí, tak by se váš další postup měl odvíjet podle medvěda. Jestliže vás napadne medvěd baribal, zaútočte také. V případě medvěda hnědého nebo grizzlyho se jedná většinou o obranu. Varuje vás zvuky, že je připravený zaútočit. V případě, že dojde k útoku, lehněte si na břícho a dejte ruce za váš krk, nyní opravdu můžete hrát mrtvého. Avšak ve vzácných případech, pokud vás napadne bez varování nebo jestli vás sledoval, bojujte o život.
3. Mýtus: Pokud se ztratíte v přírodě, okamžitě se pokuste najít jídlo
Možná vás to překvapí, ale bez jídla dokážete přežít až 6 týdnů. Důležitější je voda a úkryt před přírodními živly.
4. Mýtus: Tekutina obsažená v kaktusu vás může zachránit před žízní
Pokud s tím nemáte zkušenosti, tak to raději nezkoušejte, protože z většiny kaktusů se pozvracíte, což povede k ještě větší dehydrataci.
5. Mýtus: Mech na stromech roste jen na severní straně
Není to tak vždycky. Hodně záleží na prostředí a podmínkách, takže na to moc nespoléhejte.
6. Mýtus: Pokud nějakou věc jedí zvířata, tak to můžete jíst i vy
Mnoho druhů ptáků a hlodavců může jíst různé bobule a houby, které by vás mohly zabít.
7. Mýtus: Mrznoucímu člověku třete kůži, zahřívejte ho nebo jej ponořte do horké vody
Třít promrzlou kůži ji může ještě více poškodit a z horké vody může člověk dostat šok. Jestli někoho chcete bezpečně zahřát, tak mu dejte přikrývky a teplé láhve s vodou pod paži.
8. Mýtus: Při napadení žralokem ho bouchněte do nosu
Můžete se o to pokusit, ale je velmi těžké trefit se a dát hýbajícímu se žralokovi pořádnou ránu do nosu.
9. Mýtus: Pokud se v moři dostanete do tzv. ripového produ, snažte se plavat vždy podél pobřeží
Plavat podél pobřeží je správně, ripové proudy však nevedou vždy přímo do moře, často jsou v určitém úhlu. Měli byste se dostat ven z proudu – plavte kolmo k proudu směrem k pobřeží (správný směr zjistíte podle obtížnosti plavání, jeden by měl být méně obtížný) – dávejte však pozor, ať se příliš neunavíte a pokud už nemůžete, snažte se udržet nad hladinou tak dlouho, jak jen to půjde.
10. Mýtus: Přístřešek je nejlepší úkryt
Správný úkryt se odvíjí od okolních podmínek. Přístřešek je správnou volbou v případě, že se pohybujete na přímém slunci a vy byste si tak opatřili stín, avšak v chladnějším prostředí je prioritou zůstat v teple, to znamená ochránit se před větrem a ostatními přírodními živly, ale také vytvořit si vrstvu, kterou se izolujete od chladu země.